Že se ve Frenštátě jednou zcela jistě bude těžit uhlí, se před několika dny vyjádřil předseda výkonné rady Moravskoslezské hornické společnosti Ivo Černý. „Zahájení těžby ve Frenštátě je jen otázkou času. Jsem přesvědčen, že nejpozději do patnácti let dojde ke zvratu. Samotná těžba by ale mohla začít až mnohem později, protože otevření dolu si vyžádá nejméně dalších deset let,“ vysvětlil Černý.

„Je to názor člověka, který je z hornictví. My tvrdíme, že se do té doby těžit nebude,“ reagoval striktně předseda občanského sdružení Naše Beskydy Stanislav Uruba.

Podobně nahlíží na problém i starosta Frenštátu Stanislav Hrabovský. „Oni jsou tím posedlí, stejně jako my jsme posedlí tím, ať se netěží, že tady chceme mít pěknou krajinu a rekreační zázemí. Máme určité důvodné obavy o geologii tohoto území, že by docházelo k posunům a propadům větším než třeba na Karvinsku, byť on tvrdí, že na Karvinsku se těží od hloubky kolem čtyř set metrů, tady jsou zásoby až kolem 850, ale to by mohla dokázat nějaká studie,“ reagoval Hrabovský na tvrzení Černého a dodal, že hlavní problém vidí ve způsobu těžby. „V současné době neumí OKD těžit jinak, než že tu oblast zahltí jak hlušinou, tak sociálněpatologickými jevy. Nebráním se tomu, že se tady uhlí třeba v budoucnosti vytěží. Ale až budou jiné metody a věřím tomu, že nějaké budou. Pokud by dokázali to podloží udělat tak, aby nedocházelo k propadům a dalším devastacím, tak dejme tomu, dalo by se o tom uvažovat. Ale je tady zase další věc, někam to převážet, hlučnost, prašnost… Bylo by to na řadu dalších let, a to je nepřípustné,“ nastínil Hrabovský. V současné době ve sporu o těžbu vítězí obyvatelé Frenštátska, kteří si těžbu nepřejí. V červenci letošního roku totiž Obvodní báňský úřad zastavil řízení o povolení průzkumné ražby v Beskydech. Ta měla ověřit zásoby zemního plynu. Minimálně na rok tak mají odpůrci těžařů klid.