Před spravedlností stále uniká neznámý násilník, který v závěru minulého týdne neváhal v Ostravě-Přívoze oloupit jedenatřicetiletého nevidomého muže z Kladna. Ke zločinu došlo v prostorách hlavního nádraží v Ostravě–Přívoze. Z dosavadního šetření vyplývá, že oběť přijela do moravskoslezské metropole na víkendové slavnosti. Po vystoupení z vlaku se dotyčný dal do řeči s člověkem, který mu nabídl doprovod na místo konání akce. Místo toho jej však odvedl do depa železniční stanice. „Zde jej uchopil kolem pasu, povalil jej na zem a přikázal mu, ať se nehýbá. Následně mu odepnul ledvinku s peněženkami, osobními doklady a finanční hotovostí 3400 korun,“ řekl mluvčí severomoravské policie Milan Klézl. Nevidomý muž pachatelův věk podle hlasu odhadl na pětadvacet let. Jeho výšku tipoval kolem 180 centimetrů. „Intenzivně po něm pátráme. Dosud se nám jej ale nepodařilo zadržet,“ uvedl Klézl s tím, že podobné případy nejsou v poslední době naštěstí až tak časté.

V minulosti však kriminalisté řešili hned několik případů. Z policejních statistik vyplývá, že většinu zločinů vůči zdravotně postiženým lidem mají na svědomí násilníci, kteří je okradou či oloupí přímo na ulici. O hrůzných zážitcích by mohl vyprávět například pětadvacetiletý muž pohybující se o berlích. V podchodu v Ostravě-Dubině ho přepadli dva lupiči. Po celou dobu stál opřený o berle, aby neupadl. Zmocnili se telefonu, stříbrného řetízku a pěti stříbrných prstýnků, vše za sedm tisíc korun. Pachatele se podařilo zadržet ještě téhož dne. V paměti ochránců zákona zůstává i případ epileptika, který se v záchvatu za bílého dne zhroutil na chodník. Někdo toho využil a ze zadní kapsy kalhot mu vytáhl peněženku s důchodem.

Pozor na lidi

Handicapovaní lidé by si však měli dávat také pozor na to, na koho se obrátí se žádostí o pomoc. Například vloni zatkli osmnáctiletého mladíka, který měl v domácnosti pomáhat nevidomému muži. Dvakrát mu vzal z ledvinky platební kartu, na kterou postupně vybral tři tisíce korun.

Špatnou zkušenost má také čtyřicetiletá hluchoněmá žena z Ostravy, kterou okradl její kamarád ovládající znakovou řeč. Před časem ho požádala, aby jí nakoupil různé zboží. Muž od ní převzal úvěrovou kartu, na kterou si ale bez vědomí majitelky přiobjednal televizor za čtrnáct tisíc korun.