V případu údajně zanedbaného čtyřletého chlapce Dalibora, který žil společně s rodiči v lese v Dobré na Frýdecko-Místecku a trpěl epilepsií, se objevily další nové skutečnosti.

Původní policejní zpráva ze středy minulého týdne tvrdila, že rodiče chlapci nezajistili řádnou léčbu, nebyli v pravidelném kontaktu s lékaři a nepodávali mu potřebné léky. Výzvy dětské lékařky k očkování ignorovali. „Chlapec nemluví, vydává pouze skřeky, neumí jíst a má tendenci pít vodu z kaluže,“ píše se dále ve zprávě.

Podle zjištění Deníku, který se na místo, kde rodina žila, vypravil, se ale některá zjištění rozcházejí s tvrzením policie. Jak jsme již informovali, v místě zvaném Sosnina se ještě v sobotu povalovalo několik balení léku Convulex, což je podle příbalového letáku antiepileptikum na léčbu epilepsie. Dítě tedy zřejmě životně důležité léky mělo. Také některé další informace se různí. Podle mluvčí frýdecko-místecké radnice Jany Matějíkové není například pravda, že byl chlapec předán do kojeneckého ústavu v zuboženém stavu a byl špinavý. „Chlapce převzaly sociální pracovnice vykoupaného a čistě oblečeného. Nebyl podvyživený,“ řekla včera ráno Matějíková.

Sociálka s rodinou pracovala

Prohlášení v pondělí 1. října vydal také sociální odbor frýdecko-místeckého magistrátu. V něm se praví, že orgán sociálně-právní ochrany dětí pracoval s rodinou chlapce od jeho narození.

„V souvislosti se zjištěnými podmínkami výchovy dítěte byl podán návrh na výchovné opatření, které řešil soud. Od dubna letošního roku došlo ke ztrátě kontaktu s matkou, která se přestěhovala do podnájmu a neuvedla adresu. 24. července byl kontakt opět navázán, dítě bylo nalezeno v Dobré a týž den umístěno v náhradní péči, a to na podkladě usnesení soudu o předběžném opatření. V této péči se nachází dosud,“ píše se v prohlášení s tím, že Okresní soud ve Frýdku- Místku na popud odboru sociálně–právní ochrany dítěte o dalším osudu dítěte jedná.

Mluvčí frýdecko-místeckých policistů Emanuel Klimša nevyloučil, že dítě mohlo být postižené už od narození. „Zatím čekáme na znalecké posudky, které nám řeknou, zda bylo dítě mentálně retardované nebo jinak nemocné. Na základě toho rozhodneme, zda mají rodiče na chlapcově zdravotním stavu nějakou vinu, pokud ji vůbec mají,“ řekl Klimša. Jak se redakci podařilo zjistit, třiadvacetiletý otec byl už čtyřikrát soudně trestán, a to za drobné krádeže.

Epilepsie může poškodit mozek

Podle lékařů může dítě postižené epilepsií vydávat skřeky a chovat se jinak než zdravé děti. „Pokud dítě trpí silnými epileptickými záchvaty od raného věku, jeho mozek je většinou natolik poškozený, že je nezvládnutelné a nevychovatelné. Velmi často vydává skřeky a různé zvuky,“ řekla ostravská lékařka Marie Manoušková s tím, že i ona má ve své péči několik takových pacientů. „Jsou mezi nimi i dvacetiletí chlapci a vydávají pouze skřeky,“ doplnila a potvrdila, že lék Convulex je antiepileptikum, kterým se léčí epilepsie.

Rodina žila v čistotě

Rodina žila pod stanem, protože neměla kde bydlet. Obdržela totiž soudní vystěhování z bytu. V místě, kde pak provizorně žila, stojí dva zánovní obytné stany, v nichž se dodnes povalují hračky a několik balení Convulexu. Je zde také party stan, který kryje ohniště, kde rodina vařila. U stanů jsou poskládané tašky s čistým oblečením.