Lidé tam mohou pít alkohol beztrestně jen poslední a první den v roce. Za porušení nové vyhlášky hrozí opilcům pokuta od tisíce do třiceti tisíc korun, řekla mluvčí města Dorota Havlíková.

Vyhláška zakáže pití alkoholu v centru města, na nábřežích řeky Olše, v parcích a na dětských hřištích. Opilce budou pokutovat strážníci také na všech autobusových zastávkách. Konzumovat alkohol budou moci hosté restauračních zahrádek, pořadatelé kulturních nebo sportovních akcí mohou požádat radnici o udělení výjimky.

Vyhláška je cíleně zaměřena proti lidem, kteří celý den vysedávají venku a svou opilostí obtěžují okolí. "Jsou to nejen bezdomovci, ale také lidé, kterým vyhovuje pouliční pití koupeného alkoholu levnějšího než v restauracích. Do města ale jezdí za levnějším alkoholem i lidé z Polska, kde je pití na veřejnosti zakázáno přímo zákonem," řekla mluvčí.

Město podle ní vydalo vlastní vyhlášku i s rizikem, že ji ministerstvo vnitra může zrušit. Podobnou vyhlášku připravuje také Hradec Králové. Od července platí i v Ústí nad Labem, které ale podle vnitra překročilo své pravomoce a mělo by ji zrušit.

"Snahu zamezit opíjení se na veřejném prostranství považují naši politikové stále za porušování osobních svobod. Přitom právě svoboda řádných občanů dostává trhliny, když jsou na ulicích obtěžováni opilci," uvedl místostarosta Českého Těšína Stanislav Folwarczny (ODS).

Dodal, že vyhláška bude otevřená a může se postupně vztahovat na další veřejná místa, na něž se případně opilci přesunou. V Českém Těšíně bude od poloviny října platit také nová vyhláška, která zakáže prostituci ve všech ulicích příhraničního města.

Zákaz pití alkoholu na veřejných místech platil do roku 2006 například v Bohumíně na Karvinsku. "Na popud ministerstva vnitra jsme vyhlášku po 13 letech zrušili a situace se zhoršila. Kolem různých provozoven postávají a popíjejí obejdové. Pokud vyloženě nenarušují bezbečnost, nic s nimi nelze dělat," řekl ředitel městské policie Karel Vach. Krok českotěšínské radnice je podle něj překvapivý vzhledem k rozhodnutí ministerstva vnitra, jež doporučilo obcím plošné zákazy zrušit. "Uvidíme, jak dopadnou. Pokud uspějí, Bohumín je bude zřejmě následovat," řekl Vach.