Porubská radnice ho chce od vlastníků převzít do konce roku za třicet milionů korun, za dalších padesát milionů korun ho nechá opravit. Novým vlastníkem bude ze zákona statutární město Ostrava, ale jeho správu bude vykonávat městský obvod.

Dnes kulturák vlastní dvě fyzické a jedna právnická osoba - odbory, které vzešly ze správy majetku OKD. Majitelé nemají na jeho rozvoj další peníze, proto souhlasí s prodejem svých podílů. „Poruba je velkou sídelní oblastí, která nevlastní kulturní zařízení. Přestože se v Pokladu pořádají různé akce i dnes, chtěli bychom z něj učinit centrum kultury pro všechny věkové kategorie. Měly by se tam konat různé kurzy, zájmové kroužky, představení, koncerty a společenské akce,“ uvedl porubský starosta Miroslav Novák.

Dům kultury od svého založení neprodělal žádnou rekonstrukci. Dnes je v provozu jen divadelní sál, kde se odehrává jen jedno divadelní představení měsíčně. Budoucí provozní náklady by neměly ročně přesáhnout 3,5 milionu korun, tedy tolik, kolik v současné době poskytuje obvod Kulturním centru Poruba.Tato organizace by se měla přestěhovat právě do Pokladu.

Náklady na celkový provoz by měla zmírnit také fungující restaurace. Postupná rekonstrukce potrvá do roku 2010, aby finanční zatížení nebylo najednou pro obvod tak citelné. „Rádi bychom opět otevřeli letní kino, ne s tím, že bychom tam promítali pravidelně. Ta doba je pryč. Ale tento areál by mohl sloužit různým kulturním akcím, koncertům, i promítání nebo velkoplošné sportovní projekci,“ dodal Novák.