Pojišťovny totiž ze zákona hradí seniorům pouze 133 korun a očkovací látky, kterých je na českém trhu na výběr pět, stojí od 170 do 260 korun. Netýká se to však obyvatel domovů seniorů a sociálních ústavů. Těm hradí očkování stát.

Zdraví lidé mladší pětašedesáti let si podle vyhlášky hradí celou vakcínu i její aplikaci, nicméně pojištěnci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) mohou od října požádat o proplacení částky až do výše tří set korun. Seniorů se to však zatím netýká, pro ně platí povinnost doplatku nad rámec vyhláškou stanovené ceny očkovací látky.

Pojištěnci VZP se tímto omezením cítí diskriminováni. „Celý život jsem si platila zdravotní pojišťění a teď, když sotva vyjdu s důchodem, si budou ještě doplácet, když jiní nemusejí,“ rozhořčila se třiasedmdesátiletá Božena Záhorovská z Ostravy-Zábřehu. VZP si je této skutečnosti vědoma, proto zvažuje, že proplatí plnou cenu očkovací látky i lidem nad 65 let.

„Lékárníci se téměř denně setkávají s rozzlobenými seniory, které doplatky nepříjemně překvapily,“ řekl včera redakci prezident České lékárnické komory Lubomír Chodoba a dodal, že mezi staršími lidmi se už dříve objevily nepravdivé informace o tom, že pojišťovny hradí seniorům vakcínu celou. „To platí jen pro obyvatele domovů důchodců a ústavů sociální péče,“ vysvětlil Chudoba s tím, že u těchto pojištěnců je povinné očkování proti chřipce hrazeno ze státního rozpočtu.

 

Ze zákona všechny pojišťovny přispívají 133 korunami nejen lidem nad 65 let, ale i mladším, kteří trpí kardiovaskulární chorobou, cukrovkou léčenou insulinem nebo lidem s vážným onemocněním dýchacího nebo vylučovacího systému.

.

 

 

Podle hygieniků je právě podzim ideální dobou pro očkování proti chřipce. V Česku se proti ní očkováním chrání jen asi sedm procent obyvatel, evropský průměr přitom činí 22 procent a unie doporučuje 33 procent.