Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odborníci: Politici by měli víc myslet na sociálně vyloučené lidi

OPAVA - Zástupci nestátních organizací tvrdí, že řada politiků rozhoduje o pomoci sociálně vyloučeným lidem bez toho, že by dostatečně znala problémy seniorů, menšin a postižených lidí.

5.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archív

Tímto problémem se zabývá dvoudenní konference, která dnes končí v Opavě a jíž se účastní právě zástupci neziskových organizací, politici a úředníci. Konference chce upozornit především politiky, aby na sociálně i zdravotně handicapované lidi nezapomínali ve svém rozhodování, řekla organizátorka akce a předsedkyně pořádajícího občanského sdružení SKOK Milena Černá.

Sociální politiku chápe většina českých politiků pouze jako sociální služby, a tím ji devalvují, míní Petr Macek z olomoucké Charity. "Sociální politika se ale prolíná s ekonomikou, zdravotnictvím i školstvím. Bohužel mezi úřady a školami spolupráce nefunguje. Školní docházka romských dětí se tak řeší bez ohledu na problémy jejich rodičů," dodal.

"Změnit myšlení politiků je možná příliš ambiciózní cíl, přesto je chceme upozornit na nutné začleňování sociálně vyloučených lidí zpět do společnosti. Tato myšlenka vychází z Evropské sociální charty a jednoduše znamená, že politici by měli věnovat více pozornosti například chudobě, bezdomovectví či základním sociálním službám," řekla Černá.

Neziskové organizace také chtějí upozornit politiky na nedostatek peněz v sociální oblasti. "V neziskovém sektoru se už opravdu nedá dělat za pár korun. Mnoho vzdělaných lidí ho opouští a je škoda zahodit jejich zkušenosti i potenciál. Někteří politici už ví, že naše volání 'Potřebujeme peníze!' není imaginární. Legislativní změny jsou ale pomalé," řekla Ludmila Gottwaldová z Charity Olomouc.

Konference by podle Černé měla dát politikům konkrétní podněty pro legislativní změny, které pomohou lidem ve špatné sociální situaci. "Chceme podnítit přijetí antidiskriminačního zákona a změnu zákona o sociálních službách," řekla.

Sociální služby na lokální úrovni stále ovlivňují politici, kteří nejsou dostatečně informováni o skutečných potřebách lidí, řekl vedoucí odboru sociálních věcí bruntálské radnice Miroslav Hájek. "Tomu by mělo zabránit komunitní plánování, do kterého se přímo zapojí poskytovatelé sociálních služeb i sami občané. V Bruntále působí od roku 2003 pět pracovních skupin, které zjišťují potřeby seniorů, zdravotně postižených, Romů nebo například lidí po výkonu trestu," řekl.

Město podle něj bude realizovat konkrétní projekty právě ve spolupráci s neziskovými organizacemi. "Pro sociálně vyloučené lidi zavedeme například tísňovou péči. Pomocí speciální technologie s nimi budeme v kontaktu, aniž by museli opustit svou domácnost. Zařízení bude snímat jejich hlas, když se jim něco stane, nebudou muset ani používat telefon, aby asistenta přivolali," vysvětlil Hájek.

Konferenci s názvem Mainstreaming sociálního začleňování - efektivní změna ve vládních politikách, strategickém plánování a přístupu veřejnosti pořádá občanské sdružení SKOK. V Česku sdružuje deset let nestátní neziskové organizace, které působí v sociální a zdravotně sociální oblasti.

5.10.2007
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

hokej HC Aukro Berani Zlín  - HC Vítkovice Rivera
22

Lev pomohl hattrickem ukončit dvouleté zlínské prokletí

Kampaň vrcholí. Zaorálek se pustil do Babiše i v Bohumíně

/FOTOGALERIE/ Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nenechal ani na mítinku v Bohumíně na Andreji Babišovi niť suchou: V této zemi se nevyplatí pracovat. Lepší je být rentiér.

OBRAZEM: Třinec má obchvat, jeden úsek ale chybí

Třinec – Jedenáct let poté, co se stát zavázal postavit obchvat Třince, přišel zlomový den pro celý region. Nová silnice mezi třineckou částí Nebory a Bystřicí se v úterý otevírá motoristům.

Ostrava 2067. Vzkazy v truhle pro budoucí generace

Město Ostrava připravilo společně s Kulturním centrem Cooltour jako součást oslav 750. výročí první písemné zmínky o své existenci poselství do budoucnosti s názvem Ostrava 2067. Tím je dřevěná truhla, do níž dnešní Ostravané umístí své „vzkazy budoucím generacím“. Truhla bude otevřena za 50 let při oslavách 800. výročí města Ostravy.

Aleš Juchelka o Kalouskovi a Babišovi: Jsou si dost podobní, mají buldočí povahy

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Oblíbený moderátor a současně politik Aleš Juchelka má za sebou zkušenost spolupráce s Miroslavem Kalouskem i Andrejem Babišem. V rozhovoru pro Deník nesrovnával jen jaká byla. Má za sebou také jedno z nejtěžších období v životě, kdy se musel vypořádat se smrtí svého těžce nemocného syna Olivera. Přesto v sobě našel sílu a odvahu jít v životě dále.    

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení