Deska se tak vrátila na své původní místo na dům číslo 10, ve kterém panovník před 220 lety přespal, řekl zástupce ředitelky novojičínského muzea Radek Polách. Bronzová deska je dílem akademického sochaře Saši Zahradníka, autora již existující desky na památku generála Laudona v Novém Jičíně.

Císař dorazil do Nového Jičína po nově zbudované císařské silnici 13. dubna 1787 při své druhé státnické cestě do Ruska za carevnou Kateřinou II. V městě se ubytoval a přenocoval v zájezdním hostinci U zeleného stromu na náměstí. "První pamětní desku umístili občané Nového Jičína na tento památný dům v roce 1880. V roce 1902 ji následoval monumentální pomník císaře Josefa II. na náměstí, který byl v roce 1922 odstraněn a ztracen z očí veřejnosti," přiblížil jeden z okamžiků historie města Polách.

Pamětní desku odhalili místní historikové a členové C. a k. řadového pěšího pluku číslo 7 Franz Xavier Harrach ve spolupráci s Muzeem Novojičínska a za finanční podpory Moravskoslezského kraje. Odhalení druhé pamětní desky dnes přihlížel i císař, jehož představoval archeolog novojičínského muzea Emanuel Grepl.

"Hostinec U zeleného stromu vystřídal řadu majitelů, ale název si zachoval do poloviny 19. století, kdy hostinec začali nazývat U císaře Josefa II. Po druhé světové válce pak v domě vzniklo velké řeznictví, které je tam dodnes," uvedl Polách s tím, že císař po své krátké návštěvě města pokračoval přes Příbor dál směrem do Haliče a Bukoviny. Brzy nato si šťastný majitel hostince Florian Tempele nechal vymalovat svůj portrét s připomínkou návštěvy císaře.

Centrum soudobého Nového Jičína má už dvě pamětní desky. První patří generálu Laudonovi, který má na Masarykově náměstí i svou bustu. Připomínka legendárního vojevůdce byla umístěna v roce 1990 na dům, kde Laudon v roce 1790 zemřel.