Mezi vystavovateli byla i šestnáctiletá Andrea Fajčárková, která se už dva roky intenzivně zabývá chovem holubů. Mezi holubáři je tak jednou z mála žen, a to nejen v Ostravě. „K holubům mě přivedl můj kamarád. Zprvu se to rodičům moc nelíbilo, ale pak si zvykli. Dnes mám šedesát českých staváků-černých tygrů, pro které jsem si vyrobila společný holubník z bývalé králíkárny,“ říká atraktivní blondýnka, která kromě toho chová také ještěrky a užovky. „Už od dětství mám vztah ke zvířatům, takže mi tato záliba nepřipadá nijak zvláštní,“ dodává studentka, která studuje management obchodu a služeb.

Slezskoostravští chovatelé patří mezi nejaktivnější. „Pravidelně se scházíme každou neděli na chovatelských trzích, které navštěvuje veřejnost z širokého okolí. Na těchto akcích se směňují, prodávají a kupují nejen zvířata, ale také krmení a různé léky potřebné k chovu,“ prozradil předseda sdružení Pavel Martiník s tím, že slezskoostravští chovatelé dosahují úspěchy i v celostátním měřítku.

O tom, že zdejší chovatelé se mají opravdu čím pochlubit, se přesvědčil i Karel Hojdar z Opavy, který je náruživým chovatelem králíků. „Chci se poohlédnout po nějakém novém druhu, abych svou sbírku rozšířil. Mají toho tady opravdu hodně,“ dodal Hojdar. A měl pravdu. V klecích bylo v sobotu vystaveno na sto šedesát holubů, přes sto třicet králíků, stovka drůbeže, nechyběli ani okrasní ptáci jako andulky, papoušci a kanárci.

Základní organizace Českého svazu chovatelů ve Slezské Ostravě sdružuje v současnosti čtyřicet členů, mezi nimiž je i pět chovatelů do osmnácti let. Tradice ostravského chovatelství se datuje na přelom třicátých a čtyřicátých let, kdy byl ustanoven Spolek chovatelů, který sdružoval holubáře z Ostravy a okolí. Podle dochovaných informací měl tehdy spolek okolo čtyř set členů.

Nejvíce holubářů se rekrutovalo z řad havířů, neboť v hornických koloniích se snad nenašla jediná střecha, na níž by nebyl instalován holubník. Nejrozšířenějším chovaným plemenem byla ostravská Bagdeta, která je dnes chovaná velmi vzácně. Chovatelé organizovali chovatelské burzy, a to na Kamenci, později na Společenstvu a poté v Polském domě. popisky