Jde o lidi, kteří jsou v evidenci úřadu déle než jeden rok, dále o nezaměstnané ve věku nad 50 let nebo se zdravotním handicapem. Nezaměstnanost na severu Moravy se za poslední rok snížila o rekordních téměř 18 600 lidí, o rizikové skupiny nezaměstnaných ale firmy nemají zájem, řekli na tiskové konferenci ředitelé úřadů práce v Moravskoslezském kraji.

"Zvedá se počet uchazečů dlouhodobě nezaměstnaných, procento rizikových skupin, jako jsou handicapovaní a nezaměstnaní nad 50 let," řekl šéf novojičínského úřadu práce Jiří Macíček. "V kategorii zdravotně postižených máme více než 26 procent evidovaných lidí, jsme na třetím místě v ČR, je to dlouhodobý stav," uvedl ředitel bruntálského úřadu Milan Horna.

Krátkodobě evidovaných uchazečů podle ředitelky ostravského úřadu Yvony Jungové ubývá velmi rychle a stejným tempem přibývá dlouhodobě nezaměstnaných. Podobné je to u lidí se zdravotním handicapem. "V roce 2004 jsme měli v Ostravě přes 3000 zdravotně postižených lidí a teď na konci září jsme se poprvé dostali pod tuto hranici," řekla. Příliv lidí nad 50 let a lidí se základním vzděláním podle ní vede ke změně stylu práce. "Přechází se od skupinového poradenství k individuálním pohovorům," uvedla. Řada nezaměstnaných má problémy s alkoholem, jsou drogově závislí nebo bezdomovci.

Na Karvinsku činí dlouhodobá nezaměstnanost 57 procent. "Toto číslo je téměř jakoby stálé, proto se snažíme v aktivní politice zaměstnanosti poskytovat dotace. Nenarůstají ti dlouhodobě nezaměstnaní, ale zůstávají ti staří. Zaměstnavatelé raději berou jeden rok nezaměstnaného než toho, který je tam deset let. Vyhlašujeme dvakrát ročně dotační programy, ale bohužel někteří zaměstnavatelé nedávají dobře podklady," uvedl šéf karvinského úřadu Jiří Montag.

Podle šéfa frýdecko-místeckého úřadu práce Libora Černého je v okrese nyní 3000 nezaměstnaných lidí starších 50 let, což je více než 41 procent z celkové evidence. "Zvolna to narůstá přes naši snahu po desetinách procenta. Moc se o tom nemluví, ale tito lidé většinou nemají fyzické ani psychické a sociální předpoklady, aby mohli vykonávat fyzicky náročné práce, je třeba jim pomáhat překonávat depresi, bezvýchodnost a udržet motivaci," dodal.

Vývoj nezaměstnanosti v Moravskoslezském kraji do konce roku podle odborníků závisí do značné míry na klimatických podmínkách, které mohou zabrzdit nebo naopak umožnit pokračování sezónních prací. V případě příznivého vývoje by mělo být na konci roku 68 600 evidovaných nezaměstnaných, což odpovídá desetiprocentní míře nezaměstnanosti.

Při horším vývoji a krutější zimě by se počet nezaměstnaných mohl vyhoupnout k 72 600 lidí a k míře nezaměstnanosti 10,6 procenta. Ke konci září bylo v kraji méně než 70 000 nezaměstnaných a míra dosahovala 10,2 procenta. Domácí nezaměstnanost je aktuálně 6,2 procenta. Sever Moravy a Slezsko mají po Ústeckém kraji druhou nejvyšší nezaměstnanost.