Letošní slunečné léto nenápadně vystřídal podzim, který bývá spojen s ranními mlhami, zataženou oblohou a nedostatkem slunečního záření. Přestože se nám zatím plískanice a zatažená obloha vcelku vyhýbají, lidé už pomalu začínají propadat podzimním depresím. Odborníci to přičítají i tomu, že se dříve stmívá a rtuť teploměru nekompromisně klesá.

Hned několik sebevražedných činů zaznamenali minulý týden severomoravští policisté. Jedním ze zoufalců byl čtyřiadvacetiletý Slovák, který se ve svém ostravském bytě pořezal na zápěstí kuchyňským nožem.Další drama se odehrálo u silničního nadjezdu ulic Polanecké a Rudné v Ostravě, kde ze zhruba patnáctimetrové výšky skočil muž středního věku. Muž utrpěl vážné poranění hlavy a mozku a musel být převezen do nemocnice. I za tímto činem byly zřejmě deprese.

Se svým životem skoncoval minulý týden také padesátiletý muž z Novojičínska. Oběsil se na trámu v kůlně u rodinného domku. Motivem činu byly zřejmě zdravotní potíže a z toho vyplývající psychické problémy.

Podle odborníků ale není skutečná deprese blbá nálada. Jedná se o takzvanou endogenní depresi. Slovíčko „endogenní“ označuje depresi vznikající z vnitřních příčin, jejichž původ se dosud nepodařilo objasnit. „Endogenní deprese se zhoršuje nebo propuká hlavně na podzim a na jaře. Podzim má potom dvě riskantní období. Jsou jimi nástup podzimu a rozvinutý podzim s dešti, tmou a plískanicemi. Změna klimatu totiž ovlivňuje náladu lidí. U pacientů, kteří touto depresí trpí, může dojít ke zhoršení stavu, a u člověka, který depresi ještě nezažil, může propuknout,“ řekla ostravská psychiatrička Alexandra Beránková.

Hlavními příznaky jsou podle ní především smutná nálada, která má jiný charakter než běžná horší nálada nebo otrávenost. Lidé s depresí trpí často také nespavostí, nemají zájem o práci a o okolní svět. Sužují je také různé tělesné symptomy, například se nemohou dodechnout, mají bolesti v různých částech těla, mohou mít závratě nebo úzkostné stavy.

Tyto příznaky mohou vést až k sebevraždě. „Člověk má pocit, že nic nezvládá, ženy si myslí, že nestačí na domácnost, že se nedokáží postarat o své děti. Těch symptomů je celá škála,“ upozornila psychiatrička s tím, že v takových případech je nutné navštívit lékaře.