Jaké nejzajímavější investice se právě připravují v Ostravě? Stavba protipovodňové hráze v Žabníku za 160 milionů korun a úprava koryta řeky Ostravice za 340 milionů. Na mnichovském veletrhu Expo Real to Deníku řekli náměstci primátora Zdeněk Trejbal (ČSSD) a Dalibor Madej (ODS). „Město získalo na tyto projekty půl miliardy korun z meziresortních komisí při ministerstvech průmyslu a obchodu, financí a životního prostředí,“ přiblížil původ peněz Zdeněk Trejbal.

Náměstku Madejovi se už dříve podařilo pro Koblovské prosadit 650 tisíc na potřebnou opravu kanalizace. Ta však chrání místní obyvatele jen před pětiletou vodou. „Stoupající Odra však obyvatele lokality ovlivněné poddolováním ohrožuje každý rok, takže je potřeba vybudovat hráz, která je ochrání i před stoletou vodou. Proto jsme rádi, že jsme na tento projekt konečně získali finance,“ uvedl Dalibor Madej.

Lidé ze Žabníku tuto zprávu vítají s nadšením. „Už to mělo být dávno. Hráz z pytlů písku se zde staví každoročně a stejně nás vždycky evakuují hasiči,“ vyjádřila se šestadvacetiletá Lucie Krajčová, která v Žabníku bydlí v domku, který je při velké vodě jako jeden z prvních takzvaně na ráně. „Konečně tady bude dobře. Bude to stát dost peněz, ale je to potřeba, protože pryč by nikdo nešel. Ti, co se odstěhovali po záplavách v roce 1997, toho dnes litují. Tak příjemné bydlení jako tady už nenašli,“ dodala Krajčová.

Druhá významná investice se bude týkat více lidí, než jen úzké skupiny koblovských obyvatel. Po úpravě koryta se totiž řeka Ostravice stane ideálním místem k odpočinku v centru města pro všechny zdejší občany i návštěvníky krajské metropole. „Řeka se zpřístupní lidem. Výrazně se zlepší kvalita vody, na březích vzniknou pláže a další atrakce pro relaxaci obyvatel,“ vysvětlil náměstek pro investice Trejbal s tím, že nyní se začínají oba projekty připravovat pro územní řízení. Jejich realizace by měla začít na přelomu let 2008 a 2009.