„Doba, kdy byly ve vlacích běžně k vidění hospodyně s husou na klíně, je ta tam, čas od času je ale potřeba i dnes přepravit domácího mazlíčka třeba ke zvěrolékaři nebo k příbuzným. České dráhy umožňují přepravu drobného zvířectva v uzavřené schráně s nepropustným dnem, bez ní může jet s majitelem pouze pes,“ tvrdí mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Výjimku mají vodící a asistenční psi zdravotně postižených cestujících. Ti mohou doprovodit svého pána navíc i do restauračního vozu, vozu vyhrazeného pro cestující s dětmi do deseti let a za určitých podmínek i do lůžkových a lehátkových vozů.

„Plně respektujeme, že se bez nich majitel neobejde a nemůže se stát, že bychom jejich přepravu neumožnili,“ vysvětluje ředitelka Odboru osobní dopravy a přepravy Českých drah Luďka Hnulíková.

Za psa zaplatí speciální jízdné

Nově musejí cestující zaplatit za psa ve vlaku speciální jízdné, ještě do loňského roku to bylo dětské jízdné. Další změny chystají dráhy na prosinec. V současné době zaplatí majitel za svého psa nejvíce při jízdě nad 160 kilometrů 60 korun. Nezáleží přitom na kategorii spoje ani vozové třídě, kterou cestuje. Cestující mohou svému psovi koupit i traťovou jízdenku. Například obousměrná měsíční traťová jízdenka pro úsek 20 kilometrů vyjde na 270 korun, týdenní potom na 81 korun.

„Ostatní domácí mazlíčci, včetně koček, holubů nebo hadů, musejí být v uzavřené přepravce s pevným dnem a nesmějí ohrožovat ani obtěžovat ostatní cestující.

Na rozdíl od psů na vodítku za ně majitel neplatí, pokud je schránka menší než 90 krát 60 krát 40 centimetrů,“ doplňuje mluvčí drah.

Pro větší schránky platí stejná pravidla jako u jiných spoluzavazadel, tedy 26 korun za jízdu v jednom vlaku nebo 50 korun za celý den bez ohledu na počet přestupů.