Jeho součástí je logo, které označuje dostupnost zařízení pro zdravotně postižené návštěvníky Beskyd a schopnost personálu je kvalitně obsloužit. Informoval o tom Jan Niemiec z Regionálního poradenského a informačního centra Kazuist v Třinci, které je autorem projektu Beskydy pro všechny. Prvními pěti zařízeními, které se mohou pyšnit certifikátem o přístupnosti vozíčkářům, je třinecký Hotel Steel, Hotel Grůň a Penzion U Ski Areálu v Mostech u Jablunkova, Restaurace Visalaje z Krásné pod Lysou horou a Penzion Koliba v Krnově na Bruntálsku.

Pro udělení certifikátu musí hotely, penziony nebo restaurace splnit řadu kritérií. Vedle bezbariérovosti zařízení se posuzuje i přístupnost okolí včetně parkoviště, dále existence madel, důležitá je i výška pultu v recepci, umístění umyvadla na toaletě a proškolený personál, který umí jednat tělesně postiženými hosty. Důležitou roli hraje například také možnost ubytovat vodícího psa stejně jako dostupnost služeb pro zdravotně postižené. Zájem o certifikát už projevilo podle autorů projektu 60 hotelů a 75 restaurací. Zájemci o značku Bez bariér najdou další podrobnosti na internetových stránkách www.jedemetaky.cz

Například třinecký hotel Steel, ve kterém se předávání certifikátů uskutečnilo, má podle svého ředitele za sebou celou řadu stavebních úprav od prostoru před hotelem, parkoviště, vstupních dveří, kompletní výměnu výtahů, přizpůsobení pokojů a koupelen pro lidi s omezenou orientační schopností. "Všechny ceníky a všechnu dokumentaci, včetně jídelních lístků, už máme v Braillově písmu, celý systém školení personálu," řekl ředitel hotelu Tadeáš Cichy.

Vozíčkáři, kteří dnes nemají problém najíst se v restauraci Visalaje, se mají v příštím roce dostat i do hotelu. "Hotel musíme přebudovat, stavíme výtah, aby se vozíčkáři mohli dostat do vyšších ubytovacích pater, pokoje pro vozíčkáře, to vše bude hotovo až v příštím roce," řekla provozní vedoucí Eva Šafránová.

Podle odborníků je pro imobilní lidi nedostupných kolem 90 procent turistických cílů v Beskydech. Projekt Beskydy pro všechny je podle svých autorů prvním svého druhu v republice. Cílem je podle manažerky projektu Jarmily Šagátové projekt rozšířit, aby se bezbariérovými stalo co nejvíce zařízení i v jiných částech České republiky.