Původně chtěla církev nový kostel zasvětit zesnulému papeži Janu Pavlu II. Protože však ještě nebyl svatořečen, bude kostel zasvěcen Duchu svatému. Po papeži se bude jmenovat nové pastorační centrum, které tu vznikne. Stavba, která vyjde na 55 milionů korun, je financována katolickou církví, z darů věřících a sponzorských darů i příspěvku města Ostravy.

Třicetimetrová věž kostela se stala novou dominantou této části města. „Zvonice byla postavena z betonu, který byl speciálně vyvinut pro tuto stavbu. Dál už se nijak neopracovává, věž tak bude schopna odolat klimatickým podmínkám a měla by vydržet několik desetiletí. Navrhl ji známý brněnský architekt Marek Štěpán, který se zabývá sakrální městskou architekturou. Viset v ní budou tři zvony vážící od 150 až do 500 kilogramů ze zvonařské dílny rodiny Kadlecovy z Halenkova. Mají symbolizovat spojení mezi člověkem a Bohem. Mají i svá jména - Matka Františka, Panna Marie Guadelupská a Daniel. Budou vydávat pouze krátké harmonické tóny,“ uvedl farář Vítězslav Řehulka ze zábřežské farnosti.

Budova kostela, do níž se vejde 650 lidí, má elipsovitý půdorys s velikostí os třicet a dvacet čtyři metrů. Bude vytápěna podlahovým topením a pod kostelní lodí v suterénu klubovny najdou věřící sál s pódiem, učebny a technické zázemí.

Proč se vlastně nový kostel stavěl, a právě na tomto místě, když v Ostravě-Jihu už dlouho slouží farní římskokatolický kostel v Zábřehu a filiální kostel ve Buškovicích? „Nestačí to potřebám věřících. V době, kdy tyto kostely vznikaly, byly dnešní rozlehlé části městského obvodu malé vesničky. Nemáme dostačující prostory pro pastorační práci,“ vysvětlil Řehulka.