„V souladu s ostravskými památkáři a architektem Krčmářem se snažíme všechny úpravy řešit tak, aby jimi budova neutrpěla,“ uvádí ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) Pavel Beránek. Například dveře a okna vymění dělníci za repliky, jež jsou vytvářeny pod dohledem památkářů jako kopie těch původních.

„Schováváme nepřirozené zásahy z uplynulých osmdesáti let používání, lišty s elektrorozvody budou schované pod omítkou,“ popisuje současné práce ředitel Beránek. Zakázky na opravy dostaly firmy na základě veřejných soutěží. Rekonstrukce hradí Galerie výtvarného umění, jež objekt využívá, z účelových prostředků svého zřizovatele, Moravskoslezského kraje.

„Od Moravskoslezského kraje jsme v letošním roce dostali na tyto akce oprav, rekonstrukcí a údržby deset milionů korun, které bychom chtěli investovat do konce roku,“ popisuje ředitel Beránek a zároveň dodává, že z této sumy se budou hradit i opravy toalet a střechy v Nové síni Poruba, jež je také součástí GVUO.

Dům umění se pro návštěvníky z důvodů rekonstrukce uzavřel prvního srpna. Opět se jim otevře šestnáctého října, kdy bude zahájena nová stálá expozice ze sbírek GVUO s názvem Poklady starého umění.

Znovuotevření Domu umění ale neznamená, že jsou stavební práce u konce. „V zázemí budou práce pokračovat, návštěvnickou veřejnost by však měly omezit co nejméně,“ ubezpečuje ředitel galerie. Podle Pavla Beránka čekají Dům umění ještě další úpravy. V příštím roce se budou rekonstruovat bývalé kanceláře. Administrativa galerie se přesune do budovy bývalé policejní služebny na rohu ulic Poděbradovy a Švabinského, kde zároveň vznikne centrum vzdělávání. Do uvolněných prostor v Domě umění se pak přesune nová expozice ze sbírek GVUO, podle ředitele Pavla Beránka by k tomu mělo dojít na podzim roku 2008.

„Máme mnoho plánů a náš zřizovatel nás mimořádně podporuje. Tato finanční injekce je velmi štědrá, doufám, že ji návštěvníci ocení, byť postupně,“ uzavírá ředitel GVUO, která disponuje ročním rozpočtem osm milionů korun.