Odpověď na to, jak bojovat proti stáří, jak zůstat i po šedesátce svižným mladíkem či mladicí a v osmdesáti dobrým pracantem, má ostravský důchodce, člen poradního sboru seniorů ostravského primátora Lubomír Pásek tuto: „Chce to trénovat nejen klouby, ale i mozkové závity, být aktivní, aktivní, aktivní.

Na kongresu odborníků Pásek i vystoupil, poděkoval za dosavadní péči a podotkl, že společnost by se měla o seniory stejně dobře starat jako o kojence. Za pravdu mu dali i přednášející odborníci, kteří mluvili například o cukrovce ve stáří, o zkušenostech se změnou systému sociálních služeb, o komunikaci ve zdravotnictví a sociálních službách a dalších tématech.

Na doprovodných seminářích a workshopech například vrchní sestry vedly jednání o indikátorech kvality. Setkání ředitelů zařízení sociální péče pro seniory bylo zaměřeno na registraci, inspekci a kvalitu sociálních služeb. Pracovníci agentur domácí péče na svém semináři hovořili o vývoji a významu domácí péče. Odborníci se také nově zabývali významem pohybových aktivit ve vyšším věku, diskutovali o možnostech sportovní a zájmové činnosti u Parkinsonovy choroby či o fyzioterapii v domácím prostředí.

Vystavovalo tu okolo čtyřiceti firem z celého Česka. Seznamovali odborníky i veřejnost s novými potravinovými doplňky pro seniory, moderními zdravotními a rehabilitačními pomůckami usnadňujícími seniorům život i třeba boj s nemocemi. „V posledních letech se mluví i o problému takzvaného ageismu, tedy věkové diskriminace. Mladí lidé mohou chybovat, zapomínat, mluvit o svých sexuálních potřebách bez toho, že by se na ně pohlíželo s blahosklonným úsměvem, že by byli zesměšňováni, častováni poznámkami o pomalých mozkových závitech. To je nutné změnit, dostat do povědomí lidí, že všechny generace tu mají své místo, že se mohou navzájem obohacovat a ne vést generační válku,“ míní ostravský geriatr a koordinátor poradního sboru ostravského primátora Hugo Přibyl.