„Dnešní mladí Ostravané jsou rozhodně mnohem informovanější, a to nejen ve srovnání se seniory, ale i se svými čtyřicetiletými rodiči. Ti se mnohdy dostávají do takzvaného počítačové ho stresu. Třetina dospělých Ostravanů mezi třiceti a čtyřiceti lety, z nich hlavně ženy, trpí obrovským handicapem. Nestačí na své dospívající děti v počítačové gramotnosti,“ uvedl ředitel Marketingové laboratoře Ostrava Juraj Hon.
Sociology překvapilo, že se mezi mladými lidmi mění hodnota volného času. Když před deseti lety prováděli podobnou studii, závěry ukázaly, že lidé využívají volný čas především k regeneraci pracovní síly. Respondenti odpovídali, že mají většinou málo volného času. „Dnes se volný čas stává naprosto svébytnou hodnotou, která se pracovní činnost přizpůsobuje, někdy i podřizuje.
Mladí lidé mezi čtrnácti a osmnácti lety také pociťují, že mají více volného času. Mění se i způsob, jak ho tráví,“ uvedl Hon. Zatímco před deseti lety trávila ostravská mládež většinou volný čas venku, lákaly ji diskotéky, bary, nyní se volnočasová činnost přesouvá domů. „Nejčastěji tito mladí lidé doma poslouchají hudbu, surfují na internetu, pracují s počítačem, sledují televizi. Také zábava a večírky se přesouvají do domácího prostředí, vzrůstá obliba domácích mejdanů. Vzniká fenomén sousedských komunit, vzájemných návštěv. Zároveň se snižuje jejich zájem o věci veřejné,“ konstatoval sociolog.
Mimo stále sledované závislosti na alkoholu, cigaretách, marihuaně a dalších měkkých drogách se mezi mladými Ostravany objevují čím dál častěji i nové „závislosti“ – na internetu, elektronické poště, počítačových hrách, chorobné nakupování. „Z výsledků vyplývá, že třetina Ostravanů ve věku mezi čtrnácti až osmnácti lety je nějakým způsobem poznamenaná měkkými drogami,“ vysvětlil Hon. Vrchol „experimentátorství“ s měkkými drogami podle něj nastává v šestnácti letech.
O sexu se stále ve většině případů mladí Ostravané dovídají od kamarádů a vrstevníků. „Čtyřicet procent milujících se párů má informace o sexu od přátel. S prvním milováním nepočká do svých patnácti let pětina mladých Ostravanů. Deset procent Ostravanů vůbec neplánuje mít děti, polovina chce mít potomky po pětadvacátém roce. Svatba je důležitá pro polovinu z nich,“ tvrdí Hon. Šeďák Jaká je naše mládež? Na to už před téměř dvěma půl tisíci lety odpověděl Sokrates takto: Miluje přepych, má špatné manýry, opovrhuje autoritou a nerespektuje stáří.