Na včerejším (24. října) jednání zastupitelstva mu ocenění předal ostravský primátor Petr Kajnar. „Udělení čestného občanství si vážím. Je to pro mě pocta. Cením si toho skoro víc než předchozích ocenění,“ řekl generál ve výslužbě.
Zdeněk Škarvada oslaví 8. listopadu devadesáté narozeniny. Za svoji osobní statečnost obdržel už dříve řadu významných ocenění a vyznamenání, a to doma i v zahraničí. V roce 1997 dostal medaili Za hrdinství, je také nositelem čtyř britských, dvou polských a osmi československých válečných vyznamenání. Do hodnosti generála byl povýšen před sedmi lety.
O životní anabázi Zdeňka Škarvady vychází také kniha nazvaná Nikdy se nevzdávat. Je svědectvím o neokázalém chlapském hrdinství československého pilota. Je v ní také vylíčena „polská anabáze“ našich letců před a po vypuknutí války až po internaci v Sovětském svazu.
Zdeněk Škarvada byl při jedné z bojových akcí přinucen z poškozeného letounu seskočit padákem do moře a dostal se do německého zajetí. Prošel řadou zajateckých lágrů a ke konci války přežil pochod smrti.
Po roce 1948 byl mezi těmi, kterým se komunistický režim odvděčil vyhozením z armády a občanským útiskem. Zdeněk Škarvada se nikdy nevzdal a vitálně odolával osudu. Jako statečného, velmi skromného, nenápadného a milého člověka ho líčí také primátor Ostravy Petr Kajnar. Léta byli sousedy na porubském sídlišti. „Bydlel jsem v jedenáctém patře paneláku v Porubě. Měli jsme normální, vlídné sousedské vztahy. Dlouho jsem nevěděl o sousedově hrdinství, až do doby, než jsem si přečetl jednu historickou knihu o našich letcích. Musel jsem vyběhnout na chodbu a kouknout na zvonek, jestli ten úplně obyčejný pán odnaproti je ten statečný chlap. Byl,“ vzpomíná Kajnar. Vybavuje se mu také vzpomínka, jak asi tak před dvaceti lety potkal udýchaného souseda. Honil zloděje.
„Ani ve svém pokročilém věku se neváhal rozběhnout za člověkem, který v domě kradl. Má můj velký obdiv a úctu,“ řekl primátor.