Situace je vážná nejen v centru, ale také například v Mariánských Horách nebo Vítkovicích. Občané, kteří bydlí v přízemí většiny ostravských domů, a to hlavně starších, mají strach otevírat přes noc okna.
„Je to opravdu hrůza. Večer se podíváte z okna a málokdy se vám stane, že žádného potkana nevidíte. Několikrát jsem osobně kontaktoval správce domu, který mi ale vždy sdělil, že se deratizace provádí. Potkanů je ale každý rok více a více,” popsal Jan Michalík, který bydlí v jednom z domů poblíž Husova sadu v Moravské Ostravě.
Podobné zkušenosti má i Petra Kocmanová, jež bydlí ve starším domě v Mariánských Horách. „Když jsem šla z nákupu, u popelnic za obchodem mě vyděsili dva potkani. Mělo by se s tím něco dělat,“ řekla rozhořčeně Kocmanová.
O zvýšeném počtu potkanů na území Ostravy vědí i na Krajské hygienické stanici Moravskoslezského kraje v Ostravě. „Tyto poznatky máme nejen z vlastních zjištění, ale také z písemných a telefonických podnětů občanů i některých obvodních úřadů na území Ostravy,“ řekl vedoucí odboru komunální hygieny Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje v Ostravě Pavel Jiříček. Dodal, že na základě těchto zjištění iniciovali už koncem loňského roku vydání obecně závazné vyhlášky statutárního města Ostravy, kterou by bylo nařízeno provedení celoplošné speciální deratizace na území města.
Počátkem letošního roku se hygienici dokonce podíleli na zpracování znění této vyhlášky, kterou připravuje komunální a bytový odbor ostravského magistrátu. Tato vyhláška však neprošla příslušným schvalovacím řízením. „Vzhledem k přetrvávající situaci se proto ředitelka krajské hygieny Helena Šebáková obrátila na primátora Ostravy Petra Kajnara se žádostí o účinnou podporu vydání příslušné vyhlášky, která by nařizovala celoplošnou deratizaci na území města,“ dodal Jiříček. Primátor Ostravy Petr Kajnar včera redakci řekl, že o této iniciativě zatím nic neví. „Byl jsem teď hodně zaneprázdněn, ale určitě se tím budu zabývat.“