Bez počítače si mnozí nedovedou představit svůj život, symbolem mladého způsobu života je mobil,“ uvedl ředitel Marketingové laboratoře Ostrava Juraj Hon. Sociology překvapilo, že se mezi mladými lidmi mění hodnota volného času. Když před deseti lety prováděli podobnou studii, závěry ukázaly, že lidé využívají volný čas především k regeneraci pracovní síly. Respondenti odpovídali, že mají většinou málo volného času.
„Dnes se volný čas stává naprosto svébytnou hodnotou, které se pracovní činnost přizpůsobuje, někdy i podřizuje. Mladí lidé mezi čtrnácti a osmnácti lety také pociťují, že mají více volného času. Mění se i způsob, jak ho tráví,“ uvedl Hon. Zatímco před deseti lety trávila ostravská mládež většinou volný čas venku, lákaly ji diskotéky, bary, nyní se volnočasová činnost přesouvá domů.
„Nejčastěji tito mladí lidé doma poslouchají hudbu, surfují na internetu, pracují s počítačem, sledují televizi. Umělecké činnosti doma se věnuje asi desetina mladých, kteří buď hrají na hudební nástroj, čtou, nebo kreslí. Také zábava a večírky se přesouvají do domácího prostředí, vzrůstá obliba domácích mejdanů. Vzniká fenomén sousedských komunit, vzájemných návštěv. Zároveň se snižuje jejich zájem o věci veřejné,“ konstatoval sociolog.
Počítač a internet je fenomén provázející především mladé lidi. Děti a mládež stráví za týden u počítače průměrně asi dvě hodiny ve škole a třináct hodin doma, hypoteticky to představuje 2,1 hodinu denně. „Zdá se, že mezi mladými jsou takoví jedinci, kteří zapomínají, že počítač nebo mobil se dá vypnout, a že návyková porucha, impulzivní nebo nutkavé chování, je jim vlastní. Nebo chcete-li nelátková závislost. Jak totiž nazvat chování asi pěti až osmi procent mladých lidí ze škol Ostravy-Jihu, kteří denně u PC stráví pět a více hodin?“ ptá se Hon.
Sociolog tvrdí, že mobilní telefon se stal v dnešní době symbolem mladých lidí. Používá ho 99 procent teenagerů. „Přitom začátek používání tohoto symbolu současného mládí se pohybuje v období od osmi do třinácti let,“ konstatoval Hon. V průměru měsíčně mladí provolají 220 až 230 korun. Skutečný rozptyl provolané částky je však značný. „Na jedné straně jednatřicet respondentů uvedlo, že provolalo asi tak padesát korun měsíčně, až po jedince, kteří vydali za jeden měsíc údajně tisíc až patnáct set korun, což deklarovalo pět odpovídajících,“ upřesnil Hon.