Pokud soudy nedostanou víc peněz, začnou advokátům, znalcům či tlumočníkům za jejich služby dlužit. „Nebudeme schopni své závazky k nim v řádných lhůtách splnit," řekl předseda krajského soudu Jiří Doležílek s tím, že v minulosti se podobné situace už vyskytly. „Někteří advokáti naši situaci chápali. Jiní hovořili o stížnostech a žalobách," dodal.

Podle Doležílka ale nedostatkem peněz není ohrožena samotná činnost soudů. „Peníze na provoz, což zahrnuje například i platby za energie, kancelářské potřeby a poštovné, máme. Délku jednotlivých řízení by to nemělo nijak ovlivnit,“ doplnil. Podobná situace je i v Praze. Tamní soudci dokonce tvrdí, že soudnictví je před finančním krachem, peníze prý chybějí na zaplacení lidí i nákup techniky. Kvůli tomu se prodlužuje doba soudního řízení. Pražský městský soud také dluží soukromým osobám přes deset milionů korun.

Podle informací sdělovacích prostředků není ministerstvo spravedlnosti schopno splatit advokátům, znalcům a soukromým firmám zhruba 210 milionů korun. V rámci okresních soudů, které spadají pod ostravský krajský soud, pracuje téměř 450 soudců, na něž ale připadá jen 49 asistentů a více než 200 vyšších úředníků. Standardem by přitom měl být jeden asistent na jednoho soudce. Na další asistenty prý nejsou peníze. U některých okresních soudů dokonce chybějí i soudci.

Příkladem ještě personálně neobsazeného soudu je Ostrava. Tam mají soudci v civilním řízení rozpracováno najednou i 300 věcí. Míň jak 200 případů nemá nikdo z nich. U soudů, které se už podařilo soudci obsadit, to je 150 věcí na soudce.