Oba smutné příběhy spojuje podobný osud, oběma případy se nyní zabývají kompetentní orgány a také ostravské občanské sdružení Vzájemné soužití - Hnízdo, díky jehož pomoci se vrátil Liborek do náruče své maminky. O totéž nyní bojuje v případě Dalibora, který skončil v kojeneckém ústavu.

Dalibor - pomůže mu ombudsman?

Na některé nesrovnalosti v případě nemocného Dalibora upozornil jako jediný právě náš list. V původní policejní zprávě se totiž říká, že dítě bylo zanedbané, nebyly mu podávány léky proti epilepsii, vydávalo pouze skřeky a mělo tendenci pít vodu z kaluže.

„Na základě článků v Deníku, které upozornily na některé nesrovnalosti, jsme se obrátili na ombudsmana s žádostí, aby celou věc prošetřil,“ řekla Hana Žurovcová ze Vzájemného soužití. Dodala, že ještě předtím se sdružení snažilo kontaktovat rodinu Dalibora, která skončila pod stanem v Dobré na Frýdecko-Místecku.

„Na místo jsme se vydali celkem třikrát a pokoušeli se najít otce. Dvakrát jsme ho nezastihli, tábořiště však bylo uklizené a čisté. Potřetí jsme ve stanu zastihli muže, který ale tvrdil, že není otcem žádného dítěte,“ popsala Žurovcová s tím, že Vzájemné soužití se obrátilo také na odbor sociální péče o dítě (OSPOD) ve Frýdku-Místku a tamní primátorku Evu Richtrovou (ČSSD). „Tam nám řekli, že dítě je zabezpečeno a není potřeba zásahu další organizace. Adresu matky nám odmítli sdělit,“ doplnila.

Deník jako první zveřejnil také stanovisko OSPOD ve Frýdku-Místku, z něhož vyplývá, že frýdecko-místecká sociálka pracovala s rodinou Dalibora od jeho narození až do doby, kdy se musela vystěhovat na základě soudního rozhodnutí. Sociální odbor se také distancoval od toho, že by byl Dalibor předán do kojeneckého ústavu špinavý a zanedbaný. Redakce dále zjistila, že Dalibor, který trpěl epilepsií, zřejmě potřebné léky dostával. Ve stanu jsme totiž našli několik balení léku Convulex, což je antiepileptikum a v celém případu hraje podstatnou roli.

Lékaři nám také potvrdili, že mozek dítěte, které trpí od narození epilepsií, může být natolik poškozený, že dítě skutečně vydává pouze skřeky. „Na základě toho jsme došli k závěru, že v celém případu něco nehraje a že rodina se ocitla v opravdu krizové situaci zřejmě až poté, co ztratila bydlení. Místo, kde pak žila pod stany, je rekreačním místem v krásném prostředí a tábořiště je udržováno v čistotě a pořádku. I proto jsme 11. října požádali o pomoc ombudsmana, který se však zatím k případu nevyjádřil,“ dodala včera Žurovcová.

Liborek žije s matkou, otec je navštěvuje

Zatímco Dalibor je v péči kojeneckého ústavu, devítiměsíční Liborek Slavík, kterého našli strážníci zhruba před měsícem ve stanu u řeky Ostravice v centru Ostravy, se vrátil po krátkém pobytu v nemocnici do náruče své matky. Nyní s ní bydlí v azylovém domě svaté Zdislavy v Ostravě-Zábřehu. Otec chlapce stále pobývá pod stanem u řeky Ostravice. Rodina se však každodenně setkává.

„Chceme být spolu, i proto budeme nyní s přítelem žádat o ubytování v Domě na půl cesty, který spadá pod Centrum sociálních služeb Ostrava. Tam jsou rodinám k dispozici byty jedna plus jedna nebo dva plus jedna a můžeme zde bydlet až jeden rok. V zařízení je sociální pracovnice, která pomáhá lidem najít další bydlení. Pokud se nám podaří toto bydlení získat, budeme platit za nájem tři tisíce korun měsíčně,“ řekla včera matka Liborka Michaela Slavíková, která je v každodenním kontaktu se sdružením Vzájemné soužití.