Například školám v Bohumíně na Karvinsku připojení zaplatí radnice. Státní projekt Internet do škol využívalo sedm bohumínských škol z osmi, většina z nich poskytovatele připojení zřejmě nezmění. O nové firmě naopak uvažuje zhruba polovina škol v ostravské Porubě.
Společnost Telefónica O2 na konci října ukončí ve školách bezplatnou službu, na kterou jí ministerstvo školství už od ledna nedávalo peníze kvůli škrtům ve státním rozpočtu. Většina ředitelů 354 škol v regionu stojí před rozhodnutím, zda přijmout nové podmínky telekomunikační společnosti, nebo přejít k jiným poskytovatelům internetu.
"Telefónica O2 nám nabídla dva tarify, za které bychom platili zhruba od 2500 do 3000 korun měsíčně. To je pro nás moc drahé. Máme štěstí, že je ve škole optický kabel, takže nejspíš využijeme levnější konkurenční nabídku. Měsíčně bychom pak platili nejvýše 2000 korun," řekla ČTK ředitelka bohumínské ZŠ Bezručova Darina Ježíšková. Zhruba 100 dětí prvního stupně využívá ve škole dvě počítačové učebny.
Změnu poskytovatele doporučili škole odborníci z bohumínské radnice. Pro všechny zřizované školy, které budou muset za internet platit, vyčlenilo město od ledna 2008 ze svého rozpočtu 300 tisíc korun. "Nenecháme je na holičkách. Větším školám zaplatíme ročně patnáct až dvacet tisíc korun. Menší dostanou zhruba 7000 korun," řekla vedoucí odboru školství z bohumínské radnice Pavla Skokanová.
Ostatní školy zřizované městem zřejmě zůstanou u společnosti Telefónica O2. "Jen si zvolí úspornější tarify, než společnost navrhovala. Z tří tisíc korun měsíčně se tak u větších škol dostaneme zhruba na polovinu," dodal správce informačních technologií na bohumínské radnici Jiří Rozsypal.
V ostravské Porubě změní od listopadu providera zřejmě více základních škol, o internet zdarma přijde osm z dvanácti. Městský obvod zaplatí dvacet až čtyřicet tisíc korun za vstupní připojení těm školám, které využijí služeb firmy vybrané radnicí. "V tuto chvíli se to týká společnosti OVANET, která jako jediná dokázala říci konkrétní cenu," vysvětlil tajemník městského obvodu Václav Bukovský.
Měsíční poplatky za připojení si už porubské školy budou platit samy. "Platit budeme 1500 korun měsíčně, což je zhruba o polovinu méně, než nabídla Telefónica 02. Budeme to hradit z provozu, bez internetu už chod školy není možný. Teprve uvidíme, jak zvýšené náklady provoz školy ovlivní," řekla ředitelka ZŠ Aleše Hrdličky Hana Kazimírská.
Nové lavice si kvůli poplatkům za internet nebude moci dovolit ZŠ v Hlučíně na Opavsku, která zaplatí ročně osmnáct tisíc korun. "Do projektu Internet do škol jsme zapojili 22 počítačů, další tři desítky si platíme u jiného poskytovatele. Rozhodně chceme být připojeni u dvou firem. Pokud by jedna síť vypadla, pořád bude funkční druhá," řekl zástupce ředitele Miroslav Všetečka.
Zrušení projektu Internet do škol se nedotkne například ZŠ Václava Košaře v Ostravě-Jihu. Tři roky platí za připojení nejvýše 3000 korun soukromému poskytovateli. "Ve srovnání se stoupajícími cenami energii v příštím roce nás tato částka nezabije. Původně jsme také využívali státní projekt, ale celou akci Internet do škol jsme nepovažovali za úplně nejlepší řešení. Od začátku stála spoustu peněz, které už došly," řekl ředitel školy s 600 žáky Vladimír Durčák.
Ministerstvo školství se rozhodlo vyčlenit alespoň 70 milionů korun ze svého rezervního fondu, když nezískalo na informační politiku peníze ze státního rozpočtu. Podle mluvčí Karolíny Svobodové by školy prostřednictvím krajů mohly finance získat do konce listopadu.