Jak se dělají překládaný patchwork, trapunto, vitráže, jiřina, moderní techniky, lepené křivky či pojagi, to se dověděli návštěvníci dvoudenního festivalu patchworku. Jeho součástí byla také výstava tří set doslova uměleckých děl, které do ostravského K-Tria poslaly ženy z celé republiky, které se těmito výtvarnými textilními technikami zabývají.

Na sedmdesát zájemkyň si v sedmi odborných kurzech mohlo také zdokonalit své znalosti a zručnost. V kulturním zařízení se zároveň sešli členové patchworkových klubů z celého Česka. „Patchwork je výtvarná textilní technika. Ručním nebo strojovým sešíváním látek vznikne umělecké dílo, které je možné použít jako dekoraci na zeď nebo jako přehoz či deku,“ vysvětlila organizátorka festivalu Ingrid Červeňová z K-Tria.

Lektorka Renata Stehlíková z pražského Bohemia Patchwork Klubu přidala vysvětlení, co to znamená, když se řekne pojagi. „Jde o korejskou techniku jednovrstvého patchworku. Jde o tradiční ruční práci. Pojagi v minulosti lidé používali k ochraně dárků či potravin. Od klasického patchworku se liší tím, že není vrstvený, je oboustranný a k jeho výrobě se používají jiné materiály. Tady pro účastnice kurzů máme mulovinu,“ vysvětlila Červeňová.

Na výstavě nechyběli ani muži. Petr Nikodém sem doprovázel svoji přítelkyni. „Já nešiju, ale moc obdivuji ty, kteří to umějí. Líbí se mi jejich díla,“ tvrdí Nikodém. V pražské vilce, kde s přítelkyní bydlí, si zřídili malou výstavní síň patchworku, scházejí se u nich členové patchworkového klubu. „Patchworku se ale muži také věnují. Viděl jsem například díla světového tvůrce Kaffe Fassetta. Bylo to úžasné.

A jak se liší patchwork z rukou ženy a muže? Jak se říká: Chlapi dokáží vymyslet vzletnější vzory, ženské je precizněji umějí vyrobit,“ míní Nikodém. Do Ostravy přijel i kvůli svému otci. „Ostrava je jediné město, které pojmenovalo ulici po mém tátovi, hudebním skladateli Bedřichu Nikodémovi. Musím se tam zajet podívat,“ tvrdí.

Na festival patchworku se přijely podívat i mnohé začátečnice. Aby odkoukaly nápady, získaly zkušenosti, či si nakoupily látky a další potřeby, které se v běžných obchodech hned tak nenajdou. „Minulé Vánoce mi tchyně darovala potřebné nářadí, abych si mohla doma zkoušet vyrobit patchwork. Řezák, pravítko a speciální podložka mi udělaly velkou radost. Jsem na mateřské se synem, nemám moc času, ale pomaličku se učím potřebnou techniku. Doufám, že brzy budu mít svou první deku,“ plánuje Michaela Hlostová z Poruby.