Podle magistrátu by kontroly měly provádět stavební úřady městských obvodů. Pokud ale lidé nemají v kolaudačním rozhodnutí podmínku, že musí kotel na tuhá paliva zrušit, stavební úředníci jsou bez pravomocí, řekla stavební referentka úřadu v Polance nad Odrou Jaroslava Lokajová.

Ovzduší na Ostravsku zhoršují nejen průmyslová výroba a doprava, ale také nepovolené spalování komunálního odpadu v rodinných domech, uvedl náměstek ostravského primátora Dalibor Madej. "Odbor životního prostředí doposud neměl žádné pravomoci ověřovat přímo v rodinném domě, čím lidé topí. Mohou to však udělat zaměstnanci stavebních úřadů v domácnostech, které dostaly dotaci na změnu topeniště. Ta totiž podléhá stavebnímu zákonu," řekl Madej.

Stavební úřady v 90. letech vydávaly kolaudační rozhodnutí také lidem, kteří se pak rozhodli využít státní dotaci a vyměnit kotel na tuhá paliva za plynový. "Právě v těchto domech může úředník ověřit, zda si lidé nechali i původní kotel na tuhá paliva a nadále v něm spalují. Prostě půjdou zkontrolovat dodržování podmínek kolaudačního rozhodnutí," vysvětlil zaměstnanec ostravského magistrátu, který nechtěl zveřejnit své jméno.

Odbor životního prostředí proto rozeslal všem městským obvodům seznam 4500 domácností, které dotaci na plynofikaci získaly. Stavebním úřadům obvodů doporučil, jak mají při kontrolách postupovat. S tímto postupem se ale neztotožňuje například stavební úřad ostravského obvodu Polanka nad Odrou. "Žádná z domácností, která dostala dotaci na plynofikaci, nemá v kolaudačním rozhodnutí podmínku, že starý kotel musí odstavit. Tato podmínka se objevila až po jeho vydání, a to v dotační smlouvě, kterou ale stavební úřad nevydával," upozornila Lokajová.

Dodala, že stavební úředník v Polance může v domácnostech zkontrolovat pouze stav plynového kotle a jeho každoroční revize. "To jsou naše podmínky. Ale jestli používá kotel na tuhá paliva, to nám podle zákona nepřísluší kontrolovat. Obecný postup, který nám doporučil magistrát, je napadnutelný, pokud majitel alespoň trochu rozumí právu," řekla ČTK.

Doporučený postup ostravské radnice má trhliny také podle místostarostky Radvanic a Bartovic Ivany Michálkové. Městský obvod dostal seznam zhruba stovky domácností, ale je podle ní neúplný. "Naši úředníci prověřují, kdo a zda vůbec může do rodinných domů vstoupit. Celou záležitost projednáváme s právníkem. Musíme si u těchto domácností zjistit přesné podmínky jak stavebních rozhodnutí, tak dotačních smluv," řekla.

Obvod se podle ní plynofikoval ve dvou etapách a podmínky se různily. "Osobně jsem měla v podmínkách, že povolím vstup do objektu úředníkům magistrátu do roku 2004. Také jsem si mohla nechat kotel na spalování dřeva," dodala místostarostka ostravského obvodu, který několik let bojuje za lepší ovzduší.

Kontrolu domácností, které přešly na plyn v 90. letech, nemůže provádět ani karvinská radnice. "Můžeme však prověřovat ty domácnosti, které na plynofikaci získaly třináct tisíc korun od města v posledních letech. Majitelé se totiž městu smluvně zavázali, že kouřovod zazdí a kotel na tuhá paliva zruší," řekla mluvčí Karviné Šárka Swiderová.