Tři sta tisíc korun pokuty má zaplatit městská akciová společnost Vítkovice Aréna, která spravuje městský majetek, mimo jiné ČEZ Arénu, za to, že při stavbě Sport baru vážně porušila zákon. Na veřejnou zakázku za čtyřiadvacet milionů korun nevyhlásila soutěž tak, jak měla, ale rovnou ji zadala firmě Tchas.

„Společnost Vítkovice Aréna se ještě může odvolat proti tomuto rozhodnutí. Z našeho pohledu jde však o jasné porušení zákona o veřejných zakázkách. Na stavbu Sport baru, který je součástí multifunkční haly ČEZ Arény, měla společnost vypsat veřejnou soutěž. Tuto stavbu nelze pojímat jako vícepráce, jak to společnost Vítkovice Aréna udělala,“ uvedl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pacina.

Ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD), který je zároveň od dubna předsedou představenstva společnosti Vítkovice Aréna, řekl, že k pochybení tady bezesporu došlo. Nechá na právnících, aby mu doporučili, zda se proti rozhodnutí o pokutě odvolávat, nebo ne. „Pokud antimonopolní úřad rozhodl správně, pak se budeme muset zeptat, kdo za to zodpovídá,“ prohlásil Kajnar.

Naznačil, že odpovědnost bude zřejmě hledat u předcházejícího vedení společnosti. To už totiž v minulosti jednu stotisícovou pokutu za téměř stejný prohřešek od antimonopolního úřadu dostalo. Vítkovice Aréna byla pokutována před třemi roky za to, že při výběrovém řízení na stavby technické infrastruktury v okolí ČEZ Arény (tehdejšího vítkovického Paláce kultury a sportu) nevyhlásila veřejnou obchodní soutěž, i když výše zakázky přesáhla třicet milionů korun. Zákon obešla tím, že zakázku přesahující pětasedmdesát milionů korun ze státní dotace rozdělila na čtyři menší a zvolila jednodušší způsob zadání.

Pochybností kolem způsobu, jakým se rozdělovaly lukrativní zakázky na stavby spojené s přípravou mistrovství světa v ledním hokeji v Ostravě v roce 2004 a s tehdejší rekonstrukcí ČEZ Arény bylo více. Vyrojily se už na podzim roku 2003. Tehdy bez veřejné obchodní soutěže zadala Vítkovice Aréna téměř půlmiliardovou rekonstrukci a modernizaci haly firmě Tchas.

Vedení Vítkovic Arény výběr hlavního dodavatele stavby pouze svěřilo brněnské konzultantské firmě RTS. Ta oslovila pět firem a vybrala vítěze. Už tehdy mnozí poukazovali na to, že jde o velmi nestandardní postup. Tehdejší představitelé Vítkovic Arény však argumentovali tím, že stavbu financují z vlastních prostředků, jež byly získány z emise akcií, a nepodléhá tedy režimu veřejných zakázek. Proto podle nich nebylo nutné vyhlašovat veřejnou obchodní soutěž. Nic na tom nezměnil ani fakt, že vlastní prostředky Vítkovic Arény pocházely hlavně z městské pokladny. Kapitál totiž firma získala vydáním akcií, jež odkoupilo město Ostrava. Nakládání s majetkem společnosti Vítkovice Aréna také vyšetřoval policejní útvar pro odhalování korupce. Jak toto vyšetřování dopadlo, nebo zda ještě probíhá, se Deníku nepodařilo zjistit.