Byla jednou z prvních, které lékaři odstranili tyto život znepříjemňující uzliny nadstandardní metodou pomocí speciální USG sondy. „Pacienti si zákrok zatím pochvalují a jejich zájem neustále roste,“ řekl Julius Örhalmi, zástupce primáře pro koloproktologii ve Vítkovické nemocnici..

„Zákrok probíhá v krátkodobé celkové anestesii. Do konečníku je zaveden anoskop s ultrazvukovou sondou, která detekuje všechny hemoroidální tepny, které zásobují hemoroidální uzly. V anoskopu je i speciální cílič, pomocí kterého se naloží steh na detekovanou tepnu, která se stehem přeruší,“ popsal zákrok Julius Örhalmi s tím, že ve srovnání s jinými operačními zákroky je tato metoda méně bolestivá s výrazně kratší rekonvalescencí.

Její velkou výhodou je, že se neodstraňuje žádná tkáň z oblasti konečníku, takže odpadá bolestivé hojení ran. Ve srovnání s ambulantními metodami má také nižší procento recidiv a stejné procento komplikací, tedy bolestí a krvácení. „Zákrok trvá podle velikosti hemoroidů dvacet až čtyřicet minut a pacient bývá propuštěn domů většinou už po dvou hodinách po operaci,“ doplnil Örhalmi s tím, že v případě nekomplikovaného průběhu se může pacient vrátit k běžným aktivitám a práci již po dvou dnech. Po zákroku lidem postačují běžná analgetika v tabletové formě.

Vítkovická nemocnice v Ostravě je jediná v celé České republice, která ošetření metodou THD poskytuje.

Hemoroidy, nazývané též lidově „zlatá žíla“, jsou rozšířené žilní struktury pod kůží v oblasti řitního otvoru. Na vzniku hemoroidů se podílejí jak vrozené předpoklady, tak životní styl, postihují všechny bez rozdílu věku. Pacienti, kteří tráví většinu času sezením, jsou však k tomuto onemocnění náchylnější. Typickými příznaky jsou krvavá stolice, svědění a pálení konečníku.