Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Občanská sdružení zatím vlastní prostor v radničních novinách nedostanou

OSTRAVA - Občanské sdružení svatý Václav zatím neuspělo s návrhem, aby v radničních novinách dostávali občané svůj prostor pro vyjádření mnohdy odlišných názorů na dění a rozhodování ve městě.

1.11.2007
SDÍLEJ:

Zpravodaj Ostravská radniceFoto:

Občanské sdružení svatý Václav před časem poslalo otevřený dopis vedení Moravské Ostravy a Přívozu a zpravodaje Centrum, který tento městský obvod vydává. Jeho členové v něm navrhovali, aby v rámci měsíčníku Centrum, který vydává tento městský obvod, byla vyčleněna jedna strana názorům občanských sdružení, zájmových spolků a aktivních občanů.

„Myslíme si, že je velmi důležité, aby na stránkách tohoto periodika zaznívaly i jiné než oficiální komentáře a diskuse k událostem, jež občany města zajímají, ostatně jak je tomu zvykem ve všech demokratických tiskovinách,“ napsali představitelé Občanského sdružení svatý Václav v otevřeném dopise. Dodali, že v případě zpravodaje Centrum je výhodou, že je vyráběn z peněz daňových poplatníků, a proto jeho obsah neovlivňují komerční potřeby, ale ryze zájem občanů města.

Od své iniciativy si sdružení slibuje zapojení většího počtu lidí do správy věcí veřejných nebo alespoň zvýšení jejich zájmu o věci veřejné, zlepšení úrovně měsíčníku, vytvoření pravidelné a široce dostupné platformy v rámci projektu Otevřená radnice a zvýšení důvěryhodnosti nejen zpravodaje Centrum, ale i radnice jako takové.

Mluvčí Občanského sdružení svatý Václav Ivo Kaleta tvrdí, že problém se netýká jen Moravské Ostravy a Přívozu, nýbrž jde o obecnou záležitost. „Mám pocit, že současné tiskoviny, které vydávají radnice, jsou oživené relikty jiné doby, než je současnost. Jsou to noviny těch, kteří těm radnicím vládnou, odrážejí jen zájmy a názory těch politiků, kteří jsou v zastupitelstvu, zejména ve vládnoucí koalici. Protože jsou však vydávány za peníze daňových poplatníků, slušelo by se, aby i oni na stránkách těchto novin měli svůj prostor,“ míní Kaleta.

Se svým návrhem však sdružení u vedení obvodu neuspělo. Radní se otevřeným dopisem zabývali a pověřili starostu Moravské Ostravy a Přívozu Miroslava Svozila (ODS), aby na něj odpověděl. „Z odpovědi vyplývá, že není možné upřednostňovat žádné občanské sdružení. Nelze tedy tuto stranu zpravodaje vyčlenit. Ale je možné, aby sdružení spolupracovalo s novinami. Pokud napíší příspěvek, redakční rada měsíčníku jim jistě vyhoví a článek zveřejní. Zatím se tak nestalo,“ tvrdí Svozil.

Ivo Kaleta uvedl, že se chce se starostou Svozilem sejít, aby si některé části oficiální odpovědi na dopis podrobněji vysvětlili. „Příspěvky jsme opravdu neposílali, protože jsme neměli jistotu, že do nich nebude redakční rada zasahovat a cenzurovat je. Vycházeli jsme ze špatných zkušeností, které máme. Několikrát jsme žádali, aby byly opraveny některé chyby a nepravdy uveřejněné například na radničním webu. Nikdy nám nebylo vyhověno,“ tvrdí Kaleta, který si chce se starostou Svozilem ujasnit statut zpravodaje Centrum, zda jde o veřejnoprávní médium či noviny vládní koalice obvodu. Chce znát také přesné mechanismy a pravidla, která platí pro zveřejňování příspěvků v této tiskovině. Sdružení bude usilovat, aby veřejnost dostala prostor diskutovat alespoň na radničních webových stránkách.

Na problém zveřejňovat v radničním měsíčníku opoziční názory si na minulém jednání zastupitelstva obvodu stěžoval i zastupitel za opoziční KSČM právník Ivan Štefek. „Není pravda, že bychom nějak cenzurovali názory opozice. Ještě se nestalo, že by komunisté chtěli zveřejnit ve zpravodaji nějaký článek, a my jsme jim to neumožnili. Zatím nic do redakce nepřinesli. A stejné je to i s ostatními,“ prohlásil za redakční radu Vladimír Vavrda.

1.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zrekonstruovaný památník ve Vřesinské ulici.
3

FOTO: Ocel na připomínku obětí. Památníku požehnal i kněz z porubské farnosti

VIZUALIZACE fotbalové akademie na Bazalech.
2 16

Hotovo. Z Bazalů bude tréninkové centrum

Policie ukončila vyšetřování výbuchu plynu

Havířov – Za loňský výbuch plynu v domě v Jarošově ulici mohl některý ze dvou zemřelých nájemníků.

Lev po prvním hattricku v kariéře: Oslava? Asi byla moc, byly v tom emoce

Co víc si mohl přát? Hokejový útočník Vítkovic Jakub Lev se dočkal premiérového hattricku v kariéře. Šestadvacetiletý odchovanec Plzně, odkud do Ostravy v létě zamířil, byl hlavní hvězdou úterního utkání 14. kola extraligy ve Zlíně.

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

/FOTOGALERIE/ Klidné bydlení, anebo lepší služby? To jsou názory odpůrců a zastánců stavby velké prodejny v lokalitě Podlesí. Ti první už sehnali pod petici podpisy asi desetiny obyvatel města. Druzí mají na své straně jeho vedení.

AKTUALIZOVÁNO

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už to je elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání lidí prchajících před násilím. Samozřejmě, že nechybělo ani téma obecných referend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení