Dotace budou určeny pro nově založené firmy i neziskové organizace s výjimkou občanských sdružení, řekl dnes novinářům v Ostravě na konferenci o sociálním podnikání Daniel Dárek z ministerstva práce a sociálních věcí.
Stát má na investiční projekty sociálních firem připraveno dvanáct milionů eur (kolem 330 milionů korun), další peníze půjdou na úhradu neinvestičních nákladů. Nejdříve se chystá analýza aktuální situace i zahraničních zkušeností. Na ni naváže přímá podpora záměrů, jež budou mít šanci uspět v konkurenci na trhu i bez dalších dotací. Organizacím a firmám, které již v tomto oboru podnikají, se nelíbí záměr politiků podpořit pouze nové projekty.
"Chceme si ověřit možnost zavedení sociální ekonomiky do stávajících struktur. Po vyhodnocení tohoto pilotního projektu budeme zvažovat další případnou podporu," upřesnil Dárek.
V Česku zatím chybí právní úprava takzvaných sociálních firem, které běžně fungují v jiných zemích EU. Poznají se podle využití zisku, který investují například do vytváření míst pro zdravotně postižené občany nebo peníze vloží do nadací sloužících znevýhodněným lidem. Práci v těchto typech organizací často nacházejí kromě handicapovaných lidí také přistěhovalci, příslušníci menšin nebo bývalí vězni.
Zatímco některým pravicovým ekonomům se princip dotací pro takzvané sociální podniky příliš nezamlouvá, podle jiných odborníků přinese v budoucnu příznivé efekty. "Systém sociálních služeb je výhodný pro stát, poskytovatele služeb i znevýhodněné zaměstnance, kteří by jinak složitě hledali uplatnění," řekl Dárek.
Sociální podniky existují ve Skandinávii, Itálii, Španělsku či Francii. Mnohde fungují jako družstva. Podle publikace o sociální ekonomice toto odvětví v EU čítá kolem 900 tisíc podniků a podílí se asi deseti procenty na hrubém domácím produktu a zaměstnanosti.