Údaje ve čtvrtek zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). V České republice klesla průměrná pracovní neschopnost meziročně na 35,8 ze 37,5 dne.
Nejméně stonali lidé v Praze, průměrná nemocenská tam od ledna do září trvala méně než 31 dnů. Moravskoslezský kraj je jediným regionem v zemi, kde se nemocenská dostala nad 40 dní. Hodně stonají ještě pracující lidé ve Zlínském kraji a Olomouckém kraji. Zatímco ve Zlínském kraji je těsně pod čtyřicetidenní hranicí, Olomoucký kraj vykazuje průměrnou nemocenskou zhruba 39 dnů.
V Moravskoslezském kraji eviduje ČSSZ rovněž nejvíce prostonaných dnů v zemi. Za prvních devět měsíců jich bylo 10,4 milionu proti bezmála 11 milionům ve stejném období loni. Lékaři zde ukončili 247.690 nemocenských, což je o 3512 meziročně méně.
Neschopenky vypisovali lékaři již tradičně kvůli nemocem dýchacích cest a pohybového ústrojí. Podle správy si nachlazení a infekce dýchacích cest v celém Česku vyžádaly téměř 670 tisíc pracovních neschopností. Jedna trvala průměrně 16,33 dne. Léčba chřipky trvala 15,28 dne, připadlo na ni zhruba 157 tisíc pracovních neschopností.