Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Ostravsku se bude lépe dýchat. Do roku 2011

OSTRAVA - Průmyslové podniky se chtějí zlepšovat. Jde jim totiž o image. Nechtějí působit na veřejnost jako škůdci zdraví zdejších obyvatel. Deníku to řekl náměstek ostravského primátora Dalibor Madej.

12.11.2007 2
SDÍLEJ:

Náměstek ostravského primátora pro životní prostředí Dalibor Madej usiluje o zlepšení ovzduší ve městě. Foto: DENÍK/Adolf Horsinka

Rozmach průmyslové výroby, rostoucí doprava i lidé topící ve svých domech neekologickým způsobem. To jsou tři hlavní důvody kritické situace s ovzduším v regionu. Problém teď začala řešit pracovní skupina, kterou na ostravský magistrát pravidelně svolává Dalibor Madej, náměstek primátora pro životní prostředí.

Situace s ovzduším na Ostravsku je v současnosti považována za kritickou. Co děláte pro zlepšení?

V dubnu jsme uspořádali na ostravském magistrátu na toto téma konferenci. Problematika už přesáhla hranice tohoto regionu a o špatném stavu zdejšího ovzduší se hovoří i v Praze. Pomoc tak přislíbilo i ministerstvo životního prostředí. Důležité úkoly jsou teď ale především před námi samotnými.

Jaké úkoly?

Po konferenci se začala scházet pracovní skupina. Na ní bývají zastoupeny významné ostravské podniky a také lidé z krajské hygieny, Českého hydrometeorologického ústavu, Státního zdravotního ústavu nebo třeba České inspekce životního prostředí. Samozřejmě nechybějí zástupci města a Moravskoslezského kraje. V neposlední řadě se jednání účastní i úředníci z ministerstev financí a životního prostředí. Tlačíme na průmyslové firmy, aby přinesly konkrétní návrhy, které z jejich strany přinesou zlepšení situace. Konkrétní projekty by největší znečišťovatelé měli představit na další schůzce naplánované na konec ledna příštího roku.

Co tedy pro zlepšení průmysloví giganti udělají?

Jde jim o image, nechtějí působit jako škůdci zdraví zdejších obyvatel. Takže vnímám pozitivně to, že se zlepšovat chtějí. Projekty, které budou v lednu představeny, by měly být za stovky milionů korun. Bude to však ještě běh na dlouhou trať. V tom mezičase ale musí něco dělat i samo město. Firmy totiž pravdivě argumentují, že nejen ony znečišťují ovzduší. Že na vině je i hustá doprava a také lidé, již topí tuhými palivy.

Jistě pádný argument. Co tedy bude dělat samo město?

Na dopravu se už zaměřujeme. Zpracováváme projekt, díky kterému bychom chtěli získat evropské dotace na moderní kropicí vozy. Takové, které prach nerozvíří, ale pohltí. Chceme dosáhnout i toho, aby nákladní auta přepravující stavební materiál po městě jezdila zakrytá. Je to důležité, protože krajské město nyní zaznamenává stavební boom. Ministerstvo životního prostředí pak v otázce dopravy představilo možnost čerpat peníze ze švýcarských fondů na filtry prachových částic pro autobusy MHD. Dalším důležitým bodem jsou ony malé zdroje. Tedy to, čím topí obyvatelé.

Pokud vím, na neekologické vytápění v rodinných domcích si nyní chcete posvítit. Můžete přiblížit jak?

Ten problém tady očividně je. Někteří lidé třeba naplní plastové lahve nepořádkem a pak to dávají do pece jako brikety. Chceme, aby stavební úřady v obvodech města kontrolovaly stavy topenišť, protože lidé třeba vzali dotace na plynofikaci, a dnes se kvůli úsporám vrátili zpět k tuhým palivům. Máme jejich smlouvy v ruce. Existují na to sankce. Nebude to však vypadat tak, že by najednou vyběhlo tisíc úředníků do ulic. Lidé by si však měli uvědomit, že ta možnost kontroly tady je a týká se všech. Sousedé se znají, vědí, čím kdo topí. Je to možná pro ně těžké, ale mohou se obrátit na stavební úřad se stížností a kontrola přijde. Všichni bychom měli hledat cestu, aby se zde dalo žít.

Tu cestu by měl hledat také ArcelorMittal Ostrava, který podle žebříčků škodí zdejšímu životnímu prostředí nejvíce. Co s bývalou Novou hutí?

Schůzky probíhají, debatujeme o konkrétních věcech. Například o odprášení aglomerací. Do ekologických projektů by ale měli podle mě investovat výraznější částku. Máme na tento týden s vedením huti naplánovanou schůzku, kde jim to chceme opět zdůraznit. Lakshmi Mittal při návštěvě Ostravy prohlásil, že do ekologických projektů investovat chce. Budeme tedy tlačit na to, ať se přejde od slov k činům. Měli by mít na tom zájem, vždyť jejich zaměstnanci v tomto městě žijí.

Přemýšlíte ještě o dalších krocích, které by takzvaně vyčistily ovzduší na Ostravsku?

Žádali jsme o to, aby prostředky, které zdejší podniky platí do státního fondu životního prostředí, šly zpátky do tohoto kraje, když jsme nejpostiženější oblastí. To se však zatím bohužel nesetkalo s úspěchem. Proto chci iniciovat další návrh. Firmy by odváděly dvacet procent do fondu a osmdesát procent by jim zůstalo. Podmínkou by bylo, že všechny ušetřené peníze použijí na projekty, které zlepší životní prostředí. Tím by toto peníze plnily účel přímo a podniky by také byly více motivovány.

Jaké má tedy podle vás ostravské ovzduší vyhlídky?

Určitě se bude zlepšovat. Po vyjádření firem a nástinu jejich projektů předpokládám, že se tyto investice projeví do roku 2011. Město i kraj se jim budou snažit pomoci urychlit papírovou válku na úřadech, aby realizace potřebných aktivit pro lepší ovzduší probíhala rychle.

12.11.2007 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Manželé Stromští u voleb.

Manželé Stromští: Volby vnímáme jako občanskou povinnost

POJĎME NA NĚ! Obránce fotbalového Baníku Ostrava Martin Šindelář věří, že to, co na Sigmu platilo loni ve II. lize, bude stačit i zítra o soutěžní patro výš.

Obránce Baníku Šindelář: Jaký je recept na Sigmu? Totální nasazení a důraz

AKTUALIZUJEME

Havarované auto vjelo do kolejiště, tramvaje do Poruby neprojely

Dopravní komplikace způsobila v Ostravě nehoda dvou osobních automobilů na ulici 28. října v úseku nad Vodárnou.

FOTO: Ocel na připomínku obětí. Památníku požehnal i kněz z porubské farnosti

Materiál k výrobě pušek a tanků použili architekti David Kotek a Petr Kundrát k připomenutí obětí obou světových válek v Porubě.

Hotovo. Z Bazalů bude tréninkové centrum

/VIZUALIZACE, FOTOGALERIE, ANKETA DENÍKU/ Už je to černé na bílém. Ikonický fotbalový stánek ve slezské části Ostravy nahradí tréninkové zázemí pro fotbalovou akademii.

Policie ukončila vyšetřování výbuchu plynu

Havířov – Za loňský výbuch plynu v domě v Jarošově ulici mohl některý ze dvou zemřelých nájemníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení