Budova hasičské stanice na Martinovské ulici v Porubě nyní prochází rekonstrukcí. Součástí těchto prací je také dostavba areálu.

Vzniknout má na tomto místě Integrované výjezdové centrum (IVC) se sídlem jednotky hasičského záchranného sboru, spádové služebny ostravské městské policie a stanovištěm rychlé lékařské pomoci a rychlé záchranné pomoci.

„Budova hasičské stanice je z roku 1985 a v současné době prochází potřebnou modernizací. Nové centrum umožní zlepšení komunikace mezi jednotlivými výjezdovými složkami,“ sdělil velitel hasičské stanice v Porubě Tomáš Lefner. „Od rekonstrukce a přístavby hasičské stanice v Porubě si slibujeme zvýšení technického zabezpečení pro obyvatele spádové oblasti,“ doplnil porubský místostarosta Petr Jedlička. Projekt by měl být dokončen v únoru 2009.

Začátek fungování současné hasičské stanice v Ostravě-Porubě se datuje k 6. září 1971, kdy byla stanice uvedena do provozu. Přestavbou velké výměníkové stanice na menší vznikla současná garážová stání pro zásahová vozidla. Jako nezbytně nutné zázemí pro hasiče byla v té době postavena montovaná jednopodlažní budova. Tato budova, postavená původně jako dočasná, nevyhovovala potřebám jednotky hasičů a bylo rozhodnuto o výstavbě budovy nové.

Současná provozní budova stanice se začala budovat v roce 1985 v takzvané akci Z. Dokončena byla koncem roku 1988. Od té doby je v objektu umístěna výjezdová jednotka hasičského záchranného sboru a od září roku 1995 využívá část stanice i jedna posádka rychlé záchranné pomoci.