Alarm přitom začal pískat nejen například v prodejně hraček v ostravském Futuru, ale i na benzinové pumpě. „Zjistili jsme, že se alarm spouští, když se přiblížila v nových botách. Šli jsme proto zpět do prodejny obuvi s domněním, že je tam zapomenutý čip. Prodavačka nás ale ujistila, že oni boty čipy neoznačují a že to může způsobovat ozdobná přezka,“ uvedla své zkušenosti.

Marcela Reichlová ze Sdružení ochrany spotřebitelů konstatovala, že prodavači jsou samozřejmě povinni po zaplacení ze zboží všechny pevné etikety sejmout a samolepicí deaktivovat. „Mně osobně se také stalo, že jsem si koupila tričko a doma jsem pak zjistila, že na něm zůstalo to černé plastové kolečko. U východu z obchodu se přitom žádný alarm nespustil,“ diví se Reichlová.

Někdy však může být odstranění všech bezpečnostních etiket pro prodavače oříšek. Do zboží totiž bývají schovány už při samotné výrobě. „Do bot se vkládají například dovnitř podpatku, u oblečení se všívají do podšívek. Některé etikety dělané v Číně navíc deaktivovat nejdou,“ uvedla pracovnice firmy American Security, která zařízení na elektronickou ochranu zboží instaluje. A čtenářce radí, aby prodejce přece jen boty deaktivačním zařízením projel. „Přesto může být na vině i přezka – nejspíše pak proto, že rezonuje na stejné bázi jako bezpečnostní visačky,“ míní. Pak se bude varovný signál ozývat ve všech prodejnách, které pro ochranu zboží využívají radiofrekvenční systém. „Pak bych jí radila, ať ty boty raději vymění za jiné,“ dodala.