„Lidé se nás ptají, jak naložit s biologicky rozložitelným odpadem ze zahrad, například listím, trávou, plevelem včetně kořenů, rostlinných zbytků, větviček a podobně,“ řekl starosta Slezské Ostravy Antonín Maštalíř (ČSSD) a dodal, že tento městský obvod nemá vyhlášku, která by stanovila podmínky pro spalování tohoto odpadu.

„Proto nelze v současné době biologický rozložitelný odpad spalovat na soukromých pozemcích,“ zdůraznil Maštalíř a vyzval občany, aby se snažili likvidovat zmíněný odpad ve vlastní kompostárně. „Do kompostu se nehodí akorát listí z vlašských ořechů,“ dodal.

„První sníh už napadl a listí je ještě na stromech, takže pořád padá. Protože je vlhko, nemůžeme nic spálit a do popelnice se nám to všechno nevejde. Něco jsme sice dali na záhony, ale se zbytkem si nevíme rady,“ svěřil se Karel Malý z Hrušova. Jana H. ze Slezské Ostravy má jiný problém. „Vyhláška, nevyhláška, souseda to vůbec nezajímá, takže tady pořád něco pálí. Vůbec nemůžu vyvětrat, protože se okamžitě začneme všichni dusit. A to nemluvím o tom, že třeba pověsit prádlo ven nebo vyvětrat peřiny naprosto nepřichází v úvahu,“ řekla rozhořčeně paní Jana, která si už byla stěžovat na slezskoostravské radnici.

„Praxe je v tomto případě opravdu složitá. Jestliže není občan tolerantní, můžeme se stavět na hlavu a neuděláme nic. Zákon nám totiž neumožňuje, abychom vstoupili na cizí pozemek a ověřili si, co dotyčný pálí. Nejsme schopni to prostě prokázat,“ vysvětlil Maštalíř. I proto přišla slezskoostravská radnice společně s ostravskou společností Odvoz a zpracování odpadů (OZO) se vstřícným krokem. Občané, kteří mají biologicky rozložitelný odpad v množství, které se vejde do přívěsného vozíku, mohou jej odvézt zdarma do sběrných dvorů. Potřebují-li zlikvidovat biologický odpad ve velkém množství, mohou se obrátit na OZO, konkrétně na telefonní číslo 596 251 220. Likvidaci lze pak provést za úplatu dle platného ceníku. Za kilogram odpadu zaplatí zhruba dvě koruny a DPH.

„Umísťovat v obvodu kontejnery na tento odpad a následně zajišťovat jeho odvoz a likvidaci na náklad obce je v současné době nereálné, ať už z hlediska počtu kontejnerů či finančních prostředků,“ uzavřel Maštalíř.

Sběrné dvory ve Slezské Ostravě:

Ostrava - Kunčice, Frýdecká 680/444 (areál společnosti OZO Ostrava s.r.o.) po - pá: 6.00 - 17.00 so 8.00 - 12.00

Ostrava - Slezská Ostrava, Čs. armády 20 (areál Technických služeb, a.s. Slezká Ostrava) po – pá 10.00 - 18.00 So 8.00 - 14.00

Umístění ostatních sběrných dvorů v jiných částech města lze zjistit na webových stránkách firmy www.ozoostrava.cz