„Už léta beru Cipralex na deprese. Dřív jsem doplácela pár korun, nedávno už po mně chtěli v lékárně osmdesát korun za jedno balení. Protože mi lékař předepsal čtyři balení, nechala jsem tam přes tři stovky. Až se k tomu přidá v lednu třicetikorunový poplatek za každou položku na receptu, tak se asi nedoplatím. A to beru ještě léky na tlak,“ řekla Alena Hromadová z Ostravy a dodala, že v prosinci zřejmě navštíví jak psychiatra, tak kardiologa, aby jí napsali léky takzvaně do foroty.

Starosti má i maminka sedmiletého Lukáše, který má alergii a astma a bez léků se neobejde. „Za jedno balení Zyrteku platím už teď skoro sto korun. A to beru synovi i tři balení. Když k tomu připočítám doplatek za sprej proti astmatu a poplatky za recept, tak je mi špatně,“ říká rozhořčená maminka nemocného chlapce.

Většina lékařů se snaží těmto chronicky nemocným pacientům vyjít vstříc. „Vždycky píšu chronicky nemocným pacientům léky na dva až tři měsíce. Větší nápor ale očekávám až v prosinci,“ řekla ostravská praktická lékařka Lenka Dziobová.

Také psychiatrička Marie Dušková, která má ordinaci v Ostravě-Hrabůvce, potvrdila, že se už nyní sem tam objeví pacient, který ji žádá o více balení léku. „Po Novém roce budou chtít pacienti zřejmě velká balení, aby platili jen za jednu položku na receptu a ušetřili,“ dodala lékařka. Také v ordinacích dětských lékařů očekávají maminky, které budou chtít napsat léky pro své děti do zásoby. „Tento nápor očekáváme až koncem roku a bude se to týkat pravděpodobně hlavně astmatiků, alergiků a lidí s vysokým tlakem,“ řekla Gabriela Ruhswurmová, sestra ostravské lékařky pro děti a dospělé.

Ostravská alergoložka, jež si nepřeje zveřejnit své jméno, pacienty chápe, a sama, zejména chronicky nemocným a sociálně slabším, navrhuje, že jim o jedno dvě balení napíše více. „Nic to nevyřeší, ale snažím se jim pomoci. Týká se to hlavně dražších léků. Pacientům ale píšu maximálně čtyři balení,“ upřesnila.

Od ledna zaplatí nemocní třicet korun za lék na receptu a za návštěvu lékaře, šedesát korun za den v nemocnici a devadesát korun za pohotovost.

Co radí ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví slíbilo pacientům, že ještě v listopadu vydá příručku, ve které poradí, jak na poplatcích zaplatit co nejméně peněz. Navíc bude možné, aby v případě léků užívaných dlouhodobě dostali opakovaný recept. Na ten by v lékárně mohli dostat medikament až šestkrát, aniž by museli jít do lékařské ordinace a platit tam za návštěvu.