„Jsem v šoku. V pátek ráno jsem jela do práce a z Hrabůvky do centra Ostravy mi to trvalo čtyřicet minut. Na silnicích, které byly pokryty kašovitou hmotou, jela všechna auta asi třicetikilometrovou rychlostí ve vyjetých kolejích. Nejhorší to bylo výjezdových komunikacích, třeba z Rudné,“ rozčilovala se kolem osmé hodiny ráno Lenka Novotná.

Servítky na adresu silničářů si nebral ani Jakub Gvuzďoch z Frýdku-Místku. „Do Ostravy jsem jel kolem půl osmé ráno a bylo to o život. Čtyřproudová silnice byla naprosto neupravená, po cestě jsem nepotkal ani jedno auto s radlicí. V Ostravě jsem měl problém přejet z pruhu do pruhu. Pořád slyším, jak jsou silničáři připraveni na zimu, ale když napadne pár centimetrů sněhu, okamžitě je tady kolaps,“ nadával Gvuzďoch.

Se stížnostmi řidičů ale nesouhlasí Jindřich Mihal, ředitel akciové společnosti Ostravské komunikace,která je zodpovědna za údržbu komunikací na území města Ostravy. „Naši zaměstnanci ošetřovali komunikace nepřetržitě od včerejšího odpoledne, konkrétně od 15.30 hodin. V terénu bylo celou noc třináct sypačů, které solily cekem 370 kilometrů námi spravovaných komunikací na území města, dále devět traktorů s radlicí a osm nákladních vozidel se zadní radlicí,“ vyjmenoval Mihal a dodal, že jen během noci jsme spotřebovali 165 tun soli a 45 kubíků solanky (roztok na zkrápění soli).

„Pluhovali jsme celkem 2 610 kilometrů, chemicky bylo ošetřeno 2 270 km cest a ve zmírňování následků zimy neustále pokračujeme,“ shrnul Mihal.

Náměstek ostravského primátora pro dopravu Vojtěch Mynář (ČSSD) nemá k zajištění sjízdnosti komunikací v průběhu noci a dnešního dopoledne zásadní připomínky. „Odstraňování sněhu z vozovek bylo prováděno ve stanovených lhůtách. Problémy nastaly hlavně na vyfrézovaných úsecích opravovaných cest, konkrétně na Plzeňské, Fryštátské a Rudné, kde poklopy, šachty a místa přechodů nedovolují odstranit sníh v potřebné tloušťce,“ řekl redakci Mynář a dodal, že největší komplikace nastaly na výjezdu na Opavu, kde se v ranních hodinách vzpříčil kamion a provoz byl proto odkloněn.

„Ostravské komunikace odklízely intenzivně sníh, aby usnadnily průjezd linkových autobusů,“ doplnill Mynář, ale zároveň apeloval na řidiče, kteří stále jezdí na letních pneumatikách, aby neohrožovali nejenom sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu.

V pátek podvečer jsou silnice na území celého kraje sjízdné. Místy ale jen se zvýšenou opatrností. Komunikace ošetřené chemicky jsou podle dispečeru jednotlivých správ mokré se zbytky kašovité sněhové hmoty. V nižších polohách jsou na tom stejně i silnice ošetřené inertním materiálem. Ve vyšších polohách na silnicích může ležet ujetá vrstva sněhu do deseti centimetrů.

Tramvaje i autobusy v Ostravě mají zpoždění

Z důvodu sněhové kalamity a nesjízdnosti komunikací, především v kopcovitých úsecích, dochází od včerejšího odpoledne a po celý dnešní den ke zpoždění městské hromadné dopravy v Ostravě. U tramvajových linek je zpoždění zhruba deset až patnáct minut, což je způsobeno opětovným zanášením výhybek novým nebo rozbředlým sněhem. Trolejbusová doprava je opožděna řádově o několik minut podle aktuální dopravní situace. Pokud jde o autobusové linky, ty mohou mít momentálně podle stavu a povrchu vozovek a jejich průjezdnosti (kolony aut, dopravní nehody) až třicetiminutové zpoždění. Neprůjezdnost některých silničních úseků může způsobit, že nebudou obslouženy všechny zastávky postižených linek. V oblasti Zábřehu a Vítkovic jsou navíc omezeny možnosti případných odklonových tras z důvodu opravy Plzeňské ulice a jejich nájezdových ramp na ulici Ruskou, Rudnou a Výškovickou.

Hasiči v Moravskoslezském kraji během zasněžené noci ani v průběhu dnešního dne nezaháleli

Čtyři desítky výjezdů k dopravním nehodám a vyprošťování vozidel mají po noci ze včerejška na dnešek profesionální hasiči v Moravskoslezském kraji, kde hustě sněžilo. Desítky dopravních nehod a zapadlých osobních aut, kamionů a autobusů doprovázel nepříjemný vítr. Na pomoc řidičům vyjeli také jednotky z Příbora, Horního Benešova a Města Albrechtic. Od včerejší sedmnácté hodiny vytáhli z příkopů a závějí dvě desítky kamionů a zhruba stejný počet osobních aut. Jedno auto, Renault Twingo, dokonce vytahovali z potoka v Odrách. Některé dopravní nehody, u nichž zasahovali hasiči, skončili se zraněním cestujících. Dopravní situace se uklidnila v Moravskoslezském kraji zhruba hodinu po půlnoci, kdy také klesl počet hasičských zásahů. Nejhorší situace byla na Karvinsku, Frýdecko-Místecku a Novojičínsku, kde hasiči vytahovali z příkopů a okrajů silnic několik kamionů. „Pokud jde o Ostravu, ve Svinově u části Dubí vyprošťovali profesionální hasiči před čtvrteční půlnoci kamion a v pátek ráno autobus v Ostravě-Nové Vsi. Ve čtvrtek vpodvečer zasahovali hasiči také u porubského planetária, kde skončil v příkopu autobus,“ řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Tři desítky zásahů v souvislosti se sněhem přidali hasiči do čtvrtečního odpoledne. Pomáhali například vyprostit uvízlé kamiony, vytahovali zapadlá osobní auta a také autobusy. V kraji během noci a rána napadlo až 20 centimetrů sněhu.