Nad výletem do Jeseníků nemusejí váhat ani běžkaři. Počasí lyžařům přeje, řekl pracovník Horské služby Jeseníky Jaroslav Sembdner. Loni se v Jeseníkách rozjely první vleky až v polovině prosince.

Vyznavači sjezdového lyžování si mohou zajezdit v areálu Ovčárna, Ramzová, Dolní Morava, Červenohorské sedlo či Branná. Nejvíce sněhu je tradičně ve středisku Ovčárna. Místní svahy pokrývá 70 centimetrů sněhu. V ostatních areálech se sněhová pokrývka pohybuje v rozmezí od 30 do 50 centimetrů. "Počasí je pro návštěvníky hor velmi příznivé. Nefouká a jsou zhruba dva stupně pod nulou. Lyžařů dorazilo hodně, například parkoviště na Červenohorském sedle je plné," uvedl Sembdner.

Vysokou návštěvnost hlásí také středisko Branná, které zahájilo sezonu už v pátek. "První den bylo lidí méně, dnes je tu pro mě až nečekaně hodně lyžařů. Je to asi tím, že lidé jsou po loňské nepříznivé zimě nažhavení na lyžování," uvedl provozovatel horského areálu v Branné Rostislav Procházka. Sjezdovku ve středisku, které si muselo pomoci sněhovými děly, pokrývá asi 40 až 50 centimetrů sněhu.

Příznivé podmínky mají v nejvyšších moravskoslezských horách také běžkaři. Podle Sembnera mají upravené všechny hlavní stopy, mezi které patří například trasa Ovčárna - Švýcárna - Červenohorské sedlo a cesta z Červenohorského sedla na Vřesovou studánku a do Koutů nad Desnou.

Kvůli nové sněhové nadílce horská služba vyhlásila druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětistupňové škály. Riziko sesuvu lavin však hrozí pouze v místech, kudy nevedou turistické trasy. Lidé by podle horské služby neměli vyznačené stezky opouštět.