„Do dnešních dnů se konaly obřady v malém sále nebo v galerii hradu. Vzhledem k tomu, že naši zaměstnanci museli každý svatební den stěhovat, ustavovat a zdobit těžké dubové lavice, aby bylo vše pro svatební obřad reprezentativní, rozhodla se správa hradu, že se bude hledat místo pro stálou obřadní síň,“ vysvětlila Petra Filipová ze společnosti Ostravské výstavy.

Protože nová obřadní síň bude otevřena už 6. prosince, v prostorách hradní pevnosti se finišuje. Nad výzdobou obřadní síně bdí od začátku ředitel Ostravských výstav Karel Burda a polský řezbář Jan Czupryniak, který je také autorem dvou třímetrových soch u hradní brány. „Přemýšleli jsme, jak tento prostor ozvláštnit a odlišit od všech ostatních obřadní síní, aby měli snoubenci i svatebčané příjemný zážitek nejen z obřadu samotného, ale také z prostředí, ve kterém obřad proběhl. V souvislosti s hradem nás napadlo, že ideální bude kombinace kamenných zdí hradní pevnosti s dřevořezbou,“ řekl Burda.

Dále prozradil, že vstupní prostor do síně budou zdobit nádherné dubové dveře, které odděluje kamenný sloup, u nějž bude stát silueta ženy nesoucí v náručí slunce. Šest soch nad dveřmi do síně bude symbolizovat zrození, průběh a ukončení života. Jedním z dominantních prvků v čele obřadní síně bude největší tabulová dřevořezba o velikosti 4 krát 1,5 metru. Dřevořezba zachycuje postavy a zvířata znázorňující symboly chytrosti, lásky, hrdosti, bohatství, věrnosti, hudby, poezie a další. Nechybějí ani hradní rytíři Janek a Lukáš, což jsou sochy u vchodu hradní věže.

„V horní části dřevořezby bude připevněn ve dřevě vyrytý státní znak, v pravém a levém rohu budou znaky Slezska a Moravy, Města Ostravy, Slezské Ostravy a také erby prvních obyvatel hradu, erb pánů Sedlických z Choltic a šlechticů z Tvorkova,“ popsala Filipová s tím, že spodní okraj dřevořezby bude patřit znamením zvěrokruhu.

První svatební den v nové obřadní síni je naplánován na 26. ledna příštího roku.