„Strach většinou pramení z neznalosti,“ tvrdí chovatelé sklípkanů a štírů a dodávají: „Jsou jedovatí, to ano, ale dobře vědí, že na člověka nemají. Svým toxinem usmrtí kořist, lidem však neublíží. Jsou to nenáročná zvířata, která stačí pouze krmit hmyzem a chovat v pokojové teplotě. Štíři jsou navíc velmi společenští,“ přesvědčovali na ostravské burze plazů některé nedůvěřivé návštěvníky.

„A co když vám štír uteče? Stává se to?“ ptá se jeden z návštěvníků. „To víte, že mi už mnohokrát utekli. Vždycky se ale najdou. Zalezou většinou tam, kde je vlhko. Takže jim třeba nachystám květináč s mokrou hlínou,“ reaguje chovatelka.

Lukáš Bojko z Bukovce, obce ležící na česko-polsko-slovenském pomezí ve východní části Moravskoslezského kraje, si do Ostravy přijel pro další sklípkany. Doma jich má už několik. „Jsem z vesnice, každý tu má psy a kočky, to není nic zvláštního. Já mám na mazlení pavouky,“ směje se mladý muž. Na burze ho zaujal sklípkan Acanthoscurria geniculata. „Tento pavouk se vyskytuje v Brazílii. Obývá sušší, kamenité lokality, kde si buduje nory poblíž vhodných objektů jako jsou kameny, nebo stromy. Zaujal mě svým výrazným zbarvením. Zajímalo mě hlavně, jak rychle roste a je-li agresivní. Neměl by být, i když má velký apetit,“ vysvětlil Lukáš Bojko.

O kousek dál si hraje malá holčička s čilou korálovkou. „Nic jí neudělá. Korálovky si lidé kupují pro radost. Jsou to američtí hadi, svou barvou straší své nepřátele. Dělají mimikry - připomínají totiž prudce jedovatého korálovce. Tak toho bych jí do ruky nedal, ten je prudce jedovatý,“ tvrdí chovatel.

Pozornost návštěvníků výstavy upoutaly také epifytní rostliny, jejichž domovem je Jižní Amerika. Žijí na kousku dřeva, na stromech, pouze ze vzdušné vlhkosti. Zájem byl i o gekončíky, zaujaly i žáby.

Větší skupinka zájemců se sešla třeba u rosnice sinné, žáby, která žije v blízkosti vody v lesích severní a východní Austrálie, na Nové Guinei či Novém Zélandu. „Tati, pán se ptá, jak se rozmnožuje,“ volala na svého otce dívka, která žabku pomáhala na burze představovat návštěvníkům. „Klasika, úplná klasika,“ reagoval s úsměvem muž.

Na sobotní burze plazů se sešli chovatelé z celé České republiky i ze zahraničí, hlavně z Polska a Slovenska. Milovníci přírody tu mohli zakoupit plazy, exotický hmyz, tropické rostliny, přírodniny, chovatelské potřeby a literaturu, v menší míře také akvarijní rybičky a potřeby pro akvaristy. Začátečníci si přišli nejen pro živočichy, ale také pro odbornou radu zkušenějších chovatelů. Akci pořádal ostravský Klub vivaristů Aqua-Terra.