Zájem je o skupinové kurzy i o individuální výuku. Lidé chtějí umět zejména klasickou nebo obchodní angličtinu. Ceny kurzů se sice v jednotlivých školách různí, ne však příliš výrazně. Výuka angličtiny na jeden semestr stojí zhruba od tří a půl tisíc korun. Hodina individuální výuky pak v Deníkem oslovených jazykovkách v kraji začíná na třech stech korun.

Většina škol pak nabízí také možnost připlatit si za mezinárodní certifikát, který se hodí zejména těm, již chtějí studovat v cizině nebo usilují o práci v zahraniční firmě. „Ceny ale neurčují kvalitu. V okrajových lokalitách třeba chybějí aprobovaní odborníci, kteří se koncentrují spíše ve velkých městech. Vzdělaný učitel si sice logicky řekne o více peněz, ale kde není konkurence, může stát dost i méně kvalitní výuka. Ceny je proto důležité vždy brát jen orientačně a lepší je se přesvědčit předem o úrovni vybrané školy,“ sdělil Petr Polášek z jazykové školy Teburg.

Jazykovky v různých městech mají také rozdílnou klientelu. Své o tom ví například Dražena Zálešaková ze školy Skřivánek, která má pobočky v Ostravě, Opavě, Frýdku-Místku a Havířově. „V krajském městě je mnoho zahraničních firem, a ty nechávají školit své zaměstnance, kdežto v Havířově se chodí vzdělávat spíše široká veřejnost. Ve Frýdku-Místku je to tak půl na půl. Každopádně úroveň studentů angličtiny se zlepšuje,“ uvedla Zálešaková.

Slabší oblastí z hlediska rozvoje kraje je Bruntálsko. I zde se ale lidé cizí řeči učí. „Není tady však tak markantní nárůst zájemců jako jinde, protože firem moc nepřibývá. Hlavně zaměstnavatelé u nás totiž nechávají své lidi školit. Širší veřejnost má zájem spíše sporadický,“ přiblížila situaci v Bruntále Jana Vandewinkelová, manažerka tamní jazykové školy Living English. Romana Boureanu, ředitelka Teburgu, tedy jedné z nejstarších jazykovek v kraji vůbec, pak závěrem nastínila vývoj zájmu o jednotlivé cizí řeči: „Na počátku devadesátých let ještě vedla němčina. Pak ale lidé začali přecházet k angličtině, která je i dnes nejpopulárnější. Po roce 2000 se však začali objevovat lidé, které láká studium španělštiny, francouzštiny a italštiny.“

Konverzovat bez znalosti gramatiky nelze, říká Petr Pasek, ředitel ostravské školy Slůně - Svět jazyků

OSTRAVA - Stále více lidí hledá způsob, jak se naučit cizí jazyk. Potřebují jeho znalost k práci, nebo se jen chtějí s lehkostí domluvit na dovolené. Jak si ale vybrat vhodný způsob výuky? Zeptali jsme se Petra Paska, ředitele ostravské školy Slůně - Svět jazyků.

Co by mělo předcházet výběru toho správného kurzu?
Je dobré si nejprve zjistit reference na jednotlivé jazykové školy. Zda mají kvalitní lektory, jaké materiály používají k výuce. Výhodná je možnost ukázkové hodiny, na které si zájemce nezávazně ověří styl výuky. Taky by měl předem vědět, na jaké je vlastně úrovni. Pokud by totiž ve skupinovém kurzu uměl více, než ostatní, tak by se v hodinách nudil. Když by naopak nestíhal tempo ostatních, byl by frustrovaný. Školy by proto měly nabízet testy, na kterých si lze stupeň vědomostí ověřit.

Není lepší rovnou zvolit individuální výuku takzvaně na míru?
Jak pro koho. Pro ty, které čeká za dva měsíce konference v zahraničí, je lepší intenzivní, rychlá a individuální výuka. Ti, kteří nespěchají, mají ale výhodnější skupinovou výuku. Je sice pomalejší, ale vše se probírá od základů a plynule.

A co lektor? Rodilý mluvčí nebo český učitel?
To zase záleží na úrovni znalostí. Začátečník by měl mít určitě českého učitele, který mu vysvětlí třeba anglickou gramatiku v češtině. Na vyšší úrovni už je pak vhodná třeba kombinace rodilého mluvčího se zdejším učitelem. Je si třeba dát pozor na to, že někoho může rodilý mluvčí motivovat, jiného naopak stresovat a brzdit.

Studující nebaví gramatika, chtěli by více konverzovat. Je to dobře?
Důležité jsou všechny složky, tedy jak mluvení, tak gramatika, čtení, psaní i poslech. Je pravda, že hodně lidí chce jen konverzovat, ale to jde těžko, když jim chybějí znalosti gramatiky. To je jako stavět rodinný dům a nemít ještě hotové základy.

Jazykové školy nabízejí nejrůznější certifikáty. Jaká je jejich výhoda?
Certifikát může hrát při pohovoru do zaměstnání svou roli, i když většina firem si znalosti uchazeče stejně ještě sama prověří. Obecně však lze říci, že člověk najde s certifikátem lepší uplatnění na trhu práce. Vhodné jsou také pro ty, kteří chtějí odjet studovat do zahraničí.