Vánoční stromy budou tento obvod zdobit také před místní radnicí, u kruhového objezdu v Hrabůvce a zřejmě i ve Výškovicích u nákupního centra Kotva. „Světelnou výzdobou budou lemovány tradičně hlavní ulice obvodu - Horní, Dr. Martínka, Výškovická a další. Svítit bude i budova radnice. Letos jsme se rozhodli nakoupit k těm stávajícím další vánoční ozdoby za 400 tisíc korun,“ uvedl místostarosta Ostravy-Jihu Radim Miklas (ODS).

Dodal, že nový rok přivítají obyvatelé Ostravy-Jihu slavnostním ohňostrojem. Místní radnice plánuje hudební a světelnou show na první lednový den od 18 hodin u kruhového objezdu v Hrabůvce. Ohňostroj se na stejném místě poprvé konal už letos a sledovalo ho na pět tisíc občanů. „Akce měla velký úspěch, zaznamenali jsme vesměs pozitivní ohlasy. Obvod s bezmála sto dvaceti tisíci obyvateli si určitě zaslouží důstojnou oslavu státního svátku,“ míní Miklas.

Poruba chystá jarmarky, betlém i světelný déšť na radnici

Pro období adventu připravuje Poruba vánoční jarmark. Bude se konat od 17. prosince. Na prostranství u kruhového objezdu na Hlavní třídě vyroste historické jarmareční městečko s domky, ohrádkami se zvířaty a betlémem. Atmosféru blížících se Vánoc přiblíží lití olova, výroba svícnů, krájení jablíček a pouštění ořechových skořápek se svíčkou po vodě. Své umění předvede umělecký kovář, služby nabídne babka kořenářka i věštkyně. K dostání budou pečené kaštany, teplá medovina i svařené víno.

Vánoční stromky, jmelí, svícny a kapry si budou moci lidé koupit i na porubském Alšově náměstí od 14. prosince. Radnice nechá také obvod slavnostně vyzdobit. „Barevná světla jsou v Porubě instalována na stromy na Hlavní třídě, na náměstí Družby, U Oblouku a u nákupního střediska Duha na ulici 17. listopadu. Hlavní třídu letos rozsvítí celkem 117 vánočních ozdob, tedy hvězdy, svíce, vločky a zvonky. Na rozdíl od minulých let bude v tomto roce vánoční výzdoba na Hlavní třídě rozšířena o dalších dvaačtyřicet ozdob,“ uvedla mluvčí porubské radnice Petra Špornová s tím, že na budovu úřadu na Klimkovické ulici bude instalován „světelný déšť“.

Vánoční trhy v centru města letos budou, chybět ale bude kluziště

Pětatřicet stánků s nejrůznějším vánočním zbožím a občerstvením bude v pondělí 3. prosince postaveno na centrálním ostravském Masarykově náměstí. Budou se tu konat vánoční trhy. Obvod Moravská Ostrava a Přívoz tak obnoví tradici, která byla loni přerušena kvůli rekonstrukci náměstí, jež ovládli archeologové a stavbaři. „Vybírali jsme z osmapadesáti nabídek stánkařů. Snažili jsme se o to, aby nabízený sortiment byl co nejpestřejší a v duchu Vánoc,“ uvedl místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu Jiří Havlíček (ČSSD).

Upřesnil, že na Masarykově náměstí si budou moci lidé prohlédnout živý betlém, chybět nebude ani dvanáctimetrový vánoční strom. Bruslaři však možná budou zklamaní. Na sousedním Kuřím rynku letos společnost Vodafone nepostaví kluziště, na kterém zájemci mohli bruslit. „Letos tento způsob prezentace Vodafone vypouští. Zvažujeme variantu, že bychom pro příští roky koupili vlastní kluziště. Je to ale velmi drahá záležitost, potřebovali bychom na to tak dva miliony korun. Takže jsme zatím jen ve stadiu úvah,“ řekl starosta obvodu Miroslav Svozil (ODS).

Na Kuřím rynku proto také budou rozestavěny stánky s vánočním zbožím. Nabízet ho bude okolo deseti prodejců. V obvodu budou svítit tři vánoční stromy. Kromě Masarykova a Jiráskova náměstí ozdobí strom také náměstí Svatopluka Čecha v Přívoze. „Strom na Masarykově náměstí bude vysoký dvanáct metrů a letos obvod na něj koupil ozdoby za něco málo přes devadesát sedm tisíc korun,“ uvedl vedoucí odboru místního hospodářství, dopravy a obchodu Vítězslav Bystroň.

Vánoční osvětlení nakupoval obvod ve třech etapách. V roce 2004 nakoupil 234 prvků za více než tři miliony korun, před dvěma lety dalších 114 prvků za milion dvě stě tisíc. „Vzhledem k tomu, že letos byla dokončena rekonstrukce Masarykova náměstí, museli jsme stávající výzdobu upravit a dokoupit další prvky za zhruba 365 tisíc korun,“ upřesnil Bystroň.

Na Slezské bude ohňostroj

Také ve Slezské Ostravě chystají nejrůznější předvánoční akce a výzdobu. Na Silvestra bude v areálu Slezskoostravského hradu odpálen ohňostroj a radní přítomným nabídnou přípitek, aby mohli společně přivítat nový rok. „Před budovou radnice bude jako každoročně slavnostně vyzdobena vánoční borovice,“ upřesnil mluvčí slezskoostravské radnice Karel Klíma. Dodal, že na hradě bude od 6. prosince výstava nazvaná Betlémy aneb Vánoce na hradě 2007, o víkendu 15. a 16. prosince se na Slezskoostravském hradě budou zpívat koledy, předvádět vánoční zvyky a dobroty.