Když se vysokoškolský učitel Jaroslav David šel v srpnu vykoupat do bazénu Sarezy v Ostravě-Porubě, překvapilo ho, že mnozí návštěvníci byli dokonce vytahováni z vody, protože neměli vhodné plavky. Tehdy uznal argumenty, týkající se dodržování hygienických pravidel - mnozí návštěvníci nejsou kultivovaní, nosí šortky, nikoliv plavky, a znečišťují tak vodu. V diskusi ale podotkl, že v lázeňském řádu, kde jsou vyjmenovány důvody, kdy může být návštěvníkovi zakázán vstup, se o nevhodných plavkách nic nepíše, a leták na dveřích a u pokladny, který dovoluje vstup pouze v „klasických plavkách bez kapes“, nemá podle něj žádnou váhu.

„Není na něm, kdo ho vydal a kdy, ani podpis a razítko zodpovědné osoby, ani co se myslí klasickými plavkami bez kapes,“ uvedl tehdy David. Minulou sobotu navštívil s přítelkyní porubský bazén znovu. Po srpnových zkušenostech si vzal značkové plavky Litex se zašitou kapsičkou. Myslel si, že nebude mít žádný problém. „Když jsem prošel šatnou, byl jsem zaměstnankyní provádějící úklid upozorněn, že v takových plavkách mě plavčík asi nepustí. A také nepustil s vysvětlením: v tom do vody nemůžete.

Klasickost plavek mi definovala až zaměstnankyně v pokladně. Vysvětlila mi, že klasickými plavkami se myslí plavky nikoliv s volnou nohavičkou, ale elastické,“ stěžuje si David, který v areálu nezastihl žádnou odpovědnou osobu, se kterou by o potížích mohl mluvit. Sdělení alespoň napsal do knihy přání a stížností.

Návštěvník bazénu: Jsem uražen

„Cítím se jako pracující občan a obyvatel Ostravy platící řádně daně uražen tímto postupem, kdy jsem byl vykázán z bazénu na základě nejasných pravidel,“ míní David. Zároveň se obrátil na Českou obchodní inspekci s podezřením, že jde o nekalou soutěž a nejasné podnikání, když v pokladně bazénu nabízejí návštěvníkům s „nevhodnými“ plavkami ke koupi „ty jediné správné“ plavky. Požádal i hygieniky, aby celý postup prošetřili, protože mu pokladní také navrhla, aby si správné plavky u ní půjčil.

Vedení Sarezy se ústy své mluvčí Martiny Gavendové brání. Redakci Deníku poslalo rozsáhlé vyjádření, ve kterém obhajuje své rozhodnutí. Kromě jiného se v něm píše, že opatření bylo přijato na základě doporučení Asociace pracovníků v regeneraci, jehož je společnost Sareza členem. Argumentuje tím, že podobná pravidla platí i v jiných zařízeních v Česku, například v aquaparku v Bohumíně i na Olešné.

Mluvčí: Kraťasy mohou znečistit vodu, jejich ozdoby ničí bazén

A proč nemohou návštěvníci podle provozního řádu do bazénu v šortkách, bermudách či kraťasech? „Nevhodný druh materiálu může způsobitve vodě chemicky upravované ozonem a chlorem nežádoucí reakce, které snižují kvalitu vody. V případě nedodržení přísné hygienické normy aktualizované po vstupu do EU hrozí uzavření bazénu. Kapsy mohou obsahovat kapesníky, drobečky a jiné nečistoty, které se vyplavují do bazénové vody. Tu pak znečisťují. Je možné je zaměnit se sportovním oblečením pro jiné sporty a není zajištěna jejich čistota. Případné kovové části bermud, zipy a ozdoby, mohou při koupání narušit povrchovou vrstvu nerezového bazénu, který potom paradoxně začne rezivět. Stejně tak poškozují povrch skluzavek a toboganů,“ napsala Gavendová.

Ke konkrétní stížnosti Jaroslava Davida vysvětlila, že v uvedených plaveckých šortkách Litex skutečně není možné plavat ve zmiňovaném bazénu, protože se nejedná o klasické plavky. „Nabídkový katalog pánských plavek společnosti Litex definuje, na rozdíl od všech ostatních nabízených modelů, popisovaný typ jako plavecké šortky. Není v našich možnostech a nic nás neopravňuje kontrolovat u jednotlivých návštěvníků obsah a stav kapes,“ reagovala Gavendová.

Gavendová: Půjčování plavek? Nesmysl

Pokud jde o nabídku koupit si plavky v pokladně bazénu, nepovažuje ji Gavendová za nekalou soutěž. „Nenutíme zákazníky ke koupi vhodných plavek. Považujeme prodej za alternativní službu pro ty, kteří o ni sami projeví zájem,“ konstatovala. O půjčování plavek nic neví. „Tuto službu naše společnost rozhodně nikde nenabízí, a to právě z hygienických důvodů. Pokud byla tato služba nabídnuta, byla to pravděpodobně soukromá a politováníhodná aktivita některé z pracovnic v pokladně zařízení. Pracovnice na jednotlivých střediscích budou v této věci řádně poučeny,“ slíbila mluvčí.

V současné době se na všech bazénech Sarezy vyměňují informační tabule vysvětlující, v jakých plavkách mohou muži plavat. „Věříme, že nové tabule budou lépe přípustné plavky definovat,“ řekla Gavendová.