Přestože ve většině měst vznikla vposledních letech celá řada fitcenter a stále ještě přibývají další, na nezájem si většinou nemohou stěžovat. Permanentky do fitcenter jsou také stále častěji součástí vánočních dárků, jimiž firmy obdarovávají své zaměstnance.

Podle Evy Bezchlebové zostravského Aerobic Studia je zvyšování počtu zájemců osportování pod střechou oproti létu obrovský. „Lidé chodí hlavně na aerobiky, power jógu, body styling,“ uvedla stím, že tyto druhy obvykle vyhledávají především ženy, které tvoří 99procent klientely. Nejvíce vmódě je nyní spinning– jízda na „kole“ vmístnosti. „Výhodou je, že přijít může úplný začátečník ipokročilý. Nezáleží na věku ani na pohlaví,“ tvrdí. Velký zájem je podle ní také opilates nebo odalší novinku– tae bo. „Zájemkyně si unás mohou vybrat ze dvou desítek druhů cvičení, nebo si třeba vyzkoušet africké tance,“ dodala Bezchlebová.

Fitcentrum světových parametrů vzniklo nedávno vostravském novém Futuru. Moderně vybavené Top Fitness nabízí špičkové stroje a kario zónu pro zdravý životní styl a udržení hezké postavy. „Jsme zaměřeni na normální lidi, kteří preferují zdravý životní styl a udržení hezké postavy. Žádná činkárna pro závodníky,“ zdůrazňuje jeho majitel Eduard Rojíček. Mezi klientelu nepatří jen ženy, ale imuži, pro které začíná být vizáž a dobrá kondice stále důležitější.

Velký zájem onávštěvu fitcenter registrují vzimních měsících také ve Frýdku-Místku. Ti, kdo už nechtějí cvičit pouze aerobic, mohou rozhýbat svá těla například vBike Clubu Indore Cycling při cvičení na stacionárních kolech spojeném sposilováním, okteré je velký zájem. Zdejší klientelu tvoří ze dvou třetin ženy, stále přibývá však imužů. „Hodně knám chodí cyklisté a lidé, kteří si chtějí udržet kondici nebo se rozhodli zapracovat na svých postavách. Pečovat osvé tělo dnes patří kživotnímu stylu,“ říká majitelka klubu Renata Schmejkalová. Největší nápor nadšenců očekávají již tradičně začátkem ledna. „Jsou to především ti, kteří si dávají novoroční předsevzetí. Těch tady bývá nejvíce,“ uvádí své zkušenosti.

Lze vtomto oboru úspěšně podnikat? „Mě osobně to neživí. Práce ve fitcentru je mým koníčkem, kterému se věnuji ve volném čase stejně jako náš tým trenérek,“ tvrdí Renata Schmejkalová, jejíž profesí je stavařina. Investice vložené do vybavení fitcenter se podle ní jen těžko vracejízpět.

Fit a relax studio Harcovka ve Frýdlantu nad Ostravicí využívají spíše stálí zákazníci. „Jsou to lidé, kteří se snaží být celoročně štíhlí a fit,“ vysvětluje spolumajitelka Karin Borejová, která vede studio spolu se svou sestrou. Rovněž zdejší klientelu tvoří především ženy. Nejvíce jich přichází po novém roce a pak před letní dovolenou, když chtějí zhubnout do plavek. Největší zájem bývá již tradičně ospinning a pilates. „Ženy všech věkových kategorií se chtějí nejen líbit, ale cítit se dobře a být zdravé. Většina znich už přišla na to, že pohyb je to nejlepší řešení a že fitcentra nejsou jen j balzámem na tělo, ale ina duši,“ dodává závěrem Karin Borejová.

Kolik stojí vzimě sport?

  • Krytý bazén 40–80 Kč/hodina
  • Fitcentrum 30–50 Kč/2 hodiny
  • Spinning 80Kč/hodina
  • Sauna 65Kč/hodina
  • Squash 180Kč/hodina
  • Vodní aerobik 50Kč/hodina

    (ceny jsou orientační)