Turistické stezky vedoucí přes lavinová pole jsou vzimě uzavřeny. Podle náčelníka Horské služby ČR vJeseníkách Michala Klimeše budou mít jeho muži ituto zimu dva šikovné psí pomocníky, kteří jsou cvičeni na hledání lidí pod sněhem.

Včera se vlyžařských centrech držela teplota pět až osm stupňů pod nulou, toho využili kzasněžování svahů provozovatelé sjezdovek vybavených potřebnou technikou. Lyžovalo se na Ovčárně, Červenohorském sedle a také vBranné. Bezmála tři čtvrtě metru sněhu má jen Praděd a Ovčárna, jinde leží k30cm sněhu. „Ovíkendu by měla být alespoň částečně vprovozu všechna centra, přestože meteorologové předpovídají částečně oteplení a také na horách se mohou objevit smíšené srážky. Lyžaři se mohou vydat nejen na Praděd a na Červenohorské sedlo, ale též do Karlova, na Ramzovou nebo na Dolní Moravu,“ řekl Klimeš. Proti plánu, otýden dříve začíná lyžařská sezona také vPetříkově a Klepáčově. Naopak na Miroslavi vLipové se dokončuje výstavba dvousedačkové lanovky dlouhé 800metrů, která bude schopna za hodinu přepravit až tisícovku lyžařů.

Příznivcům běžek záchranář doporučuje zejména strojně udržované trasy mezi Ovčárnou a Červenohorským sedlem, vokolí Skřítku, Paprsku a Petříkova: „VJeseníkách zatím leží prachový sníh a ten je na některých místech sfoukán. Běžkaři by měli počítat smožností, že narazí jednak na zledovatělé plotny, ale třeba ivystupující kámen nebo kořen stromu,“ potvrdil Klimeš.

Vpřípadě ohrožení života či zdraví se lidé dovolají pomoci nejlépe přes tísňovou linku 155, vněkterých lokalitách Jeseníků při příjmu polského signálu pak přes linku 112: „Systém funguje bezvadně, navíc na lince 112jsou jazykově vybavení operátoři, kteří mohou snadno komunikovat se zahraničními turisty. Propojení je tady skutečně mezinárodní,“ dodal náčelník.