Vyměnit svůj osobní doklad musejí vOstravě do zítřka majitelé občanských průkazů bez strojově čitelných údajů vydaných do 31.prosince 1998.Jejich platnost končí na základě nařízení vlády zroku 2004.Občané České republiky jsou povinni provést výměnu občanských průkazů bez strojově čitelných údajů, tedy občanských průkazů typ knížky a karty růžové barvy. Nově dostanou občanské průkazy se strojově čitelnými údaji.

Loni si museli vyměnit občanky bez strojově čitelných údajů lidé, kteří měli tyto průkazy vydané do 31.prosince 1996, a příští rok přijdou na řadu majitelé občanek bez strojově čitelných údajů sdatem vydání do 31.prosince2003.

Posledním dnem pro podání žádosti ovydání nového průkazu je zítřek.

Ministerstvo vnitra úředníkům poskytlo spisy spotřebnými údaji. „Ministerstvo vnitra vypracovalo program, který umožňuje obcím a městům zjistit přesný počet lidí, kteří si mají občanské průkazy do konce roku 2007vyměnit,“ vysvětlil ředitel tiskového odboru ministerstva vnitra VladimírŘepka.

Výjimka výměny platí pro Ostravany narozené před rokem 1936. „Jedná se oobčanské průkazy, ve kterých je vyznačena doba platnosti bez omezení nebo platnost prodloužena bez omezení,“ uvedla ostravského magistrátu Andrea Vojkovská. Vpřípadě, že občané nepožádají ovýměnu občanky, budou od 1.ledna 2008držiteli neplatného dokladu. Nebudou si tak moci vyřídit osobní záležitosti, jako například převzetí doporučené zásilky na poště, jednání na úřadech nebo vbankách.

Výměně do konce letošního roku podléhají iřidičské průkazy, které byly vydány do 31.prosince 1993.Jejich držitelé by měli onové osvědčení požádat do 6.prosince, tedy do příštího čtvrtka.