První den na střeše klouzali po ledu, dnes se naopak brodili sněhem. "Vyzkoušeli si tak zásah za různých nepříznivých podmínek. I když cvičení bylo náročnější, vše zvládli a akce se obešla bez sebemenšího zranění," řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Všech osmnáct záchranářů si mohlo během dvou dní vyzkoušet slaňování a pak záchranu figuranta pomocí palubního jeřábu na dvou nejvyšších budovách v centru Ostravy, po vystřídání se mohli také vžít do role zachraňovaných figurantů. "Cvičení určitě splnilo svůj cíl a jsem spokojen také s náročnějšími povětrnostními podmínkami, které nás čekaly," poznamenal vedoucí cvičení Stanislav Kostka z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.

Hasiči po oba dny zachraňovali pomocí vrtulníku osoby na střeše 70 metrů vysoké nejvyšší správní budovy v centru města v Ostrčilově ulici a pak z ochozu ještě o deset metrů vyšší radniční věže ostravského magistrátu. Jejich počínání sledovaly stovky lidí.

Celkem se do cvičení zapojilo dvanáct leteckých záchranářů z Ostravska a šest z Brněnska. Jde o hasiče, kteří vykonávají běžnou službu a letecké záchranářství je jejich specializace. V poslední době pomáhali s pátráním po pohřešovaných lidech v rekreačních oblastech. Podíleli se také na záchraně paraglidistů, kteří skončili v horách svůj let na vysokých stromech.

Podobná cvičení se pořádají několikrát ročně v nejrůznějších prostředích a podmínkách. "Letos například už cvičili na hladině vodního díla Slezská Harta a ve vodách Hlučínského jezera, na budovách v uzavřené Dolní oblasti Vítkovic," vyjmenoval mluvčí. Dodal, že na příští rok plánují netradiční cvičení. "Půjde o záchranu osob z nitra propasti Macocha a také o záchranu osob z nedaleké kabinkové lanovky," řekl Kůdela s tím, že při cvičeních nejčastěji asistují vrtulníky z vojenské základny v Bochoři u Přerova.