„VOstravě zatím spolupracujeme sVítkovickou nemocnicí a kojeneckým ústavem vZábřehu. Opráci dobrovolníků je velký zájem a jejich práce je velmi potřebná,“ říká koordinátorka Dagmar Hoferková, která se dobrovlnické práci věnuje již několik let. „Vté práci jsem se doslova našla,“ říká. „Slidmi si povídáme, hrajeme snimi hry, cvičíme,musím stále vymýšlet, jake je zabavit. Je to pro nás velká životní zkušenost. Pocit, že někomu naslouchám, že mu mohu pomoci, mě ohromně obohacuje a naplňuje můj život. Možná daleko víc dostávám, než sama dávám,“ tvrdí sedmatřicetiletá podnikatelka a matka dvoudětí.

„Odobrovolnictví jsem se poprvé dozvěděla zletáčku ve škole, kde hledali dobrovolníky právě pro ostravský kojenecký ústav a dětský domov. Od první chvíle mě tato práce nadchla, ikdyž se spolužáci zpočátku divili, proč si chci hrát scizími dětmi a ještě ktomi zadarmo,“ směje se dvaadvacetiletá studentka Eva Macháňová. Za dětmi chodí každý týden a tráví snimi dvě hodiny. „Hrajeme si, mazlíme se, zpíváme…pro mě ipro děti to je hodně vzácné. Přináší mi to velkou seberealizaci. Udětí zapomenu na všechny svoje starosti, získám novou energii do života. Dobrovolnictví mě obohatilo ospoustu nových zkušeností a otevřželo mi obzory, okterých jsem neměla ani tušení. Dnes už si bez něj nedovedu svůj život ani představit,“ dodává.

Dobrovolnické centrum ADRA, které dobrovolníky sdružuje a připravuje na činnost vpraxi, se jim nyní rozhodlo vyjádřit díky za jejich obětavost a zároveň poukázat na to, že iobyčejní lidé, mohou konat neobyčejné věci. Ktéto příležitosti ve spolupráci sfotografem Lukášem Horkým uspořádalo výstavu snímků, které činnost těchto dobrovolníků přibližují. „Je to vpodstatě dokument, který zachycuje nejen prostředí, ale snažil jsem se, aby každá fotka vyjadřovala inějaký pocit. Práce dobrovolníků ječasto velmi emotivní. Ane každý člověk umí rozdávat radost a optimismus. Bezesporu je to náročné na psychiku samotného dobrovolníka," poukazuje Horký.

Vernisáž proběhne ve středu 5.prosince v10hodin ve vestibulu bodovy I. Vítkovické nemocnice. „Chceme oslovit veřejnost a rozšířit tak řady dobrovolníků vOstravě. Tito lidé totiž mají na svých působištích nezastupitelnou roli. Nejde ohmotnou nebo peněžitou pomoc. Dobrovolníci se mnohým zpotřebných lidí stali životní oporu a navracejí jim chuť do života nebo jim alespoň dělají milou společnost," přiblížil Michal Čančík zADRY.

Ve stejný den proběhne také informační kampaň ADRY, která se bude konat od dvanácti hodin na Prokešově náměstí a připomene Mezinárodní den dobrovolníků, který byl vroce 1985prohlášen Valným shromážděním OSN za světově uznávaný významný den. Každoročně se kjeho oslavám připojují mezinárodní dobrovolnické organizace a desetitisíce dobrovolníků na celém světě. Součástí programu bude vystoupení Pěveckého sboru Gymnázia Volgogradská a Pěveckého sboru Biskupského gymnázia.