„Takový souvislý úbytek uchazečů ozaměstnání nebyl na našem úřadě dosud zaznamenán,“ konstatovala v pondělí ředitelka Úřadu práce vOstravě Yvona Jungová. Vporovnání sříjnem má pracovní úřad na starosti o716nezaměs­tnaných méně. Meziročně došlo dokonce ke snížení o4814uchazečů, což je další rekord. „Je to největší meziroční úbytek vcelé historii ostravského pracovního úřadu,“ sdělila Jungová.

Nově se během listopadu ucházelo vOstravě ozaměstnání 1538osob. Zkvalifikovaných profesí mezi nimi převládali prodavači vobchodech, číšníci, servírky, kuchaři, úředníci ve skladech a montážní dělníci. Služby pracovního úřadu rovněž vyhledalo 71bývalých živnostníků a 46osob po výkonu trestu odnětí svobody. Na druhé straně bylo zregistru úřadu práce vyřazeno 2254uchazečů ozaměstnání.

Volných pracovních míst je vOstravě 3885, o560méně než vříjnu. „Ipřes meziměsíční pokles, který nastal převážně ustavebních a strojírenských profesí, dále vdopravě a ve službách, zůstává situace na poptávkové straně trhu práce nadále příznivá,“ řekla Jungová. Vcelém kraji je aktuálně 10816 pracovních příležitostí, což je o770méně než ke konciříjna.

Důvodem poklesu je především ukončování sezonních prací. „Na druhé straně se nedaří uspokojovat dlouhodobě poptávku například strojírenských firem, ale také důlních závodů,“ zdůraznila mluvčí ostravského pracovního úřadu Svatava Baďurová. Příkladem může být 195neobsazených míst vopavské společnosti Brano či 76vOstravských opravnách a strojírnách. Pětasedmdesát lidí chybí vHutních montážích Ostrava, přes sedmdesát ve Vítkovicích. Čtyři stovky volných míst jsou pro horníky udůlních závodů a jejich dodavatelskýchfi­rem.

Odborníci zúřadů práce předpokládají, že přes stále vysokou nabídku pracovních příležitostí se vprosinci příznivý vývoj na trhu práce vMoravskoslezském kraji zastaví. „Důvodem bude zejména ukončování sezonních prací. Dosud ještě nikdy vtomto měsíci nezaměstnaných vkraji meziměsíčně neubývalo,“ uvedla Baďurová.