Důvod? Špatný stav dřevin. Spostupy a názory radnice však opětovně nesouhlasí občanské sdružení svatý Václav. Chce se proto zasadit oobjektivní posouzení kvality stromů nezávislými dendrology.

„Situace je jednoduchá– stromy vKomenského sadech zkrátka postupně dožívají. Vrámci obnovy a také kvůli starosti obezpečnost občanů jsme proto požádali ostravský magistrát opovolení kvykácení asi stovky dřevin, které byly jako nezdravé označeny našimi odborníky,“ vyjádřil se pro Deník Vítězslav Bystroň, vedoucí odboru místního hospodářství obvoduMOaP.

„Dotyčné stromy jsou roztroušeny po celé ploše parku, navíc za ně zajistíme novou výsadbu,“ dodal ještě Bystroň. Zároveň však také poznamenal, že třeba letos by mělo být vKomenského sadech nově vysazeno pouhých deset nových stromů.

Odbor ochrany životního prostředí ostravského magistrátu obdržel dvě žádosti okácení stromů od centrálního obvodu už vzávěru loňského roku. Vprvní šlo očtyřiadvacet dřevin, vdruhé pak bezmála odevadesát.

„Lhůta kvydání rozhodnutí je utakto zvláště složitých případů devadesát dnů. Ktomu se ale přičítá třicetidenní doba nutná pro vypracování znaleckých posudků, které si odbor životního prostředí nechá před svým verdiktem zpracovat. Odborník, který posoudí funkční a estetický význam označených dřevin, by měl být znám asi do týdne,“ přiblížila proces zhodnocení žádosti okácení Andrea Vojkovská, mluvčí magistrátu krajskéhoměsta.

Nezávislý posudek stavu dalších stromů, které by ze sadů měly zmizet, si chce ale nechat vypracovat isdružení svatý Václav. To se také spolu se sdružením Arnika přihlásilo do probíhajících správních řízení vedených vdané záležitosti.

„Ovypracování posudku jsme požádali dendroložku Kouteckou. Oslovíme iČeskou inspekci životního prostředí,“ uvedl Ivo Kaleta ze svatého Václava a dále pak zdůraznil: „Chceme především zjistit skutečný stav věci. Mohou tam být totiž stromy, které je opravdu nutné pokácet. Ale ve špatném stavu určitě nebudou všechny ztěch, které by nyní měly jít dolů. Vposudky, se kterými přichází radnice MOaP, nemáme prostě důvěru.“

Celkově by podle současných plánů mělo být vKomenského sadech vykáceno více než 260stromů. Zhruba 150ve čtyřřadé lipové aleji a dalších asi 110volně rostoucích.

martin.pleva@denik.cz

Související články: